Mzdy na Slovensku môžu stúpnuť o osem percent

16.05.2018 19:21

Rekordne nízka úroveň miery nezamestnanosti na Slovensku, ktorej zamestnávatelia vlani čelili, spôsobila plošný rast miezd a výrazné zmeny v ponúkaných zamestnaneckých benefitoch. Vyplýva to zo mzdového prieskumu personálnej agentúry Grafton Slovakia, ktorý spoločnosť zrealizovala v prvom polroku tohto roka v siedmich segmentoch, 16 odboroch a 230 pracovných pozíciách.

„Tempo rastu miezd v podnikateľskej sfére zostane jednociferné. Budeme svedkami snahy o dorovnávanie úrovne miezd medzi jednotlivými zamestnávateľmi v rámci regiónu,“ povedal County Manager Grafton Slovakia Miroslav Garaj. Odhaduje, že v tomto roku mzdy na Slovensku medziročne stúpnu o 8 %.

Plat je podľa Garaja dôležitým nástrojom na získanie a udržanie talentovaného zamestnanca. „Predpokladáme, že pribudnú firmy, ktoré v rámci stratégie budovania značky prémiového zamestnávateľa budú využívať mzdu ako dôležitý nástroj na získanie a udržanie talentu,“ tvrdí. Očakáva aj zmeny v štruktúre odmeňovania, keď sa veľa doposiaľ prémiových zložiek stane súčasťou základného príjmu.

Novým štandardom na trhu práce sa stávajú nábory zamestnancov zo zahraničia. Veľa zamestnávateľov podľa spoločnosti Grafton už začalo hľadať zdroje pracovnej sily mimo domáceho pracovného trhu. Jedným z riešení je vykrytie dopytu po pracovníkoch z krajín Európskej únie, s nižšou úrovňou miezd, ako je Bulharsko, Rumunsko a čiastočne Maďarsko. Viaceré firmy podľa prieskumu však hlásia problémy s kvalitou týchto pracovníkov. Naopak, prevažne pozitívne skúsenosti majú firmy s pracovníkmi pochádzajúcimi z krajín mimo EÚ, najmä zo Srbska.

Prieskum sa zameral na mzdy v oblasti informačných technológií a telekomunikácií, inžinieringu a výroby, nákupu a logistiky, stavebníctva a realít, bankovníctva a finančných služieb, obchodu a retailu a oblasti ľudských zdrojov, administratívy a práva. Údaje vychádzajú najmä z nástupných miezd uchádzačov, ktorým spoločnosť Grafton sprostredkovala zamestnanie a tiež z dopytu firiem po zamestnancoch.

Personálna agentúra Grafton Slovakia vznikla v roku 1994. Pôsobí v Bratislave, Trenčíne, Nitre, Košiciach a v Žiline. Svojim klientom a uchádzačom o prácu ponúka služby v oblasti náboru, dočasného pridelenia zamestnancov, či talent manažmentu.

#mzda #práca
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk