Štyri roky a viac nepracuje 40-tisíc ľudí

26.04.2018 10:06

Úrady práce na Slovensku evidovali ku koncu marca tohto roka 40,3 tisíca osôb, ktoré boli bez práce viac ako štyri roky. Medziročne ide o pokles o 18,7 tisíca ľudí. Viac ako štyri roky je tak v súčasnosti bez práce 21,5 % z celkového počtu nezamestnaných.

Počet nezamestnaných, ktorí sú evidovaní na úrade práce viac ako jeden rok, ku koncu tretieho mesiaca tohto roka oproti koncu marca vlaňajška klesol o 45 tisíc na 81,2 tisíca osôb. Vyplýva to zo štatistík Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Najviac dlhodobo nezamestnaných, ktorí sú v evidencii úradov práce viac ako štyri roky, sa nachádza v Prešovskom kraji. Ku koncu marca tohto roka išlo o 12 tisíc nezamestnaných. Prispeli k tomu predovšetkým okresy Prešov, Kežmarok a Vranov nad Topľou, v ktorých počet nezamestnaných nad štyri roky presiahol 1,6 tisíca. V Košickom kraji nemalo prácu viac ako štyri roky 11,7 tisíca evidovaných nezamestnaných. Najhoršia situácia bola v tomto kraji v okresoch Trebišov, Košice-okolie, Rožňava a Michalovce, keď v okrese Trebišov bolo takmer 2,8 tisíca ľudí s nezamestnanosťou nad štyri roky a v okresoch Košice-okolie, Michalovce a Rožňava cez 1,8 tisíca takýchto osôb.

Tretím najhorším krajom je z hľadiska dlhodobej nezamestnanosti Banskobystrický kraj. V ňom je bez práce viac ako štyri roky 9,2 tisíca osôb. Nad všetkými okresmi Banskobystrického kraja vyčnieva okres Rimavská Sobota, kde je 3,3 tisíca ľudí nezamestnaných viac ako štyri roky. Lepšia situácia je v Žilinskom kraji, kde počet nezamestnaných nad štyri roky na konci minulého mesiaca dosiahol 2,4 tisíca osôb. Nasleduje Nitriansky kraj, ktorý v tejto kategórii eviduje takisto 2,4 tisíca nezamestnaných. V Trenčianskom kraji počet ľudí bez práce nad štyri roky predstavoval 1,3 tisíca. V Bratislavskom kraji bolo minulý mesiac bez práce viac ako štyri roky 687 ľudí a v Trnavskom kraji 569 osôb.

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku ku koncu marca tohto roka oproti februáru klesla o 0,17 percen­tuálneho bodu na nové historické minimum 5,55 %. Medziročne bola miera nezamestnanosti minulý mesiac nižšia o 2,49 percen­tuálneho bodu. Úrady práce evidovali na konci minulého mesiaca 153 854 dispo­nibilných uchádzačov o zamestnanie. V porovnaní s februárom toho roka ide o pokles o 4 590 ľudí. Medziročne počet uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, klesol o 65 295 osôb.

#nezamestnanosť #práca
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk