Dopyt po upratovačkách či opatrovateľkách detí výrazne vzrástol

, 14.02.2018 06:00
upratovačka, práca, brigáda
V roku 2017 hľadali slovenské domácnosti upratovačku na portáli Domelia.sk 510-krát. Autor:

Slováci vyhľadávajú pomoc s domácimi prácami čoraz častejšie. Dokazujú to čísla z analýzy najväčšieho portálu s ponukou služieb v domácnosti Domelia.sk. Počet inzerátov, v ktorých rodiny hľadajú pomoc s opatrovaním detí či s upratovaním, vzrástol za dva roky o vyše 120 percent.

Najať si opatrovateľku detí či upratovačku je pre Slovákov čoraz bežnejšie. Dopyt po takýchto pomocníkoch sa preto neprestajne zvyšuje. V roku 2017 hľadali slovenské domácnosti upratovačku na portáli Domelia.sk 510-krát. Oproti roku 2015 je to až o 125 percent viac. Analýza odhalila ešte väčší nárast pri dopyte po opatrovateľkách detí. Kým v roku 2015 išlo o 228 inzerátov, v uplynulom roku bol počet inzerátov až o 135 percent vyšší. Portál Domelia.sk zaznamenal v minulom roku zvýšený záujem aj o doučovateľov či pomocníkov pre seniorov.

Počet inzerátov, v ktorých hľadali domácnosti opatrovateľov či pomocníkov pre seniorov, bol v minulom roku 160. Oproti roku 2015 ide o takmer trojnásobok. Na Slovensku je pritom predpoklad, že dopyt po tejto pomoci sa bude v nasledujúcich rokoch ešte zvyšovať. Odborníci totiž upozorňujú, že dôchodcovia budú tvoriť postupne až do roku 2060 omnoho početnejšiu časť Slovákov, ako je to dnes.

Ukazuje sa, že ľudí, ktorí si privyrábajú práve takýmto spôsobom, je stále pomerne veľa. Na portál Domelia.sk tak zavítajú každý rok stovky nových používateľov, ktorí si tu vytvoria profil, aby mohli zadarmo inzerovať svoje ponúkané služby. V posledných dvoch rokoch Domelia zaznamenáva mierny pokles v počte nových profilov. Táto skutočnosť môže byť zapríčinená najmä znižujúcou sa nezamestnanosťou na Slovensku. Aktuálne je však na portáli stále aktívnych vyše 2 500 opatrovateľov či opatrovateliek detí a viac ako 1 950 pomocníkov v domácnosti, ktoré ponúkajú svoje služby.

Jedinou službou, pri ktorej stúpol dopyt spolu s ponukou, bolo doučovanie. V roku 2017 sa na Domeliu prihlásilo 828 nových ľudí, ktorí ponúkali túto službu. Doučovanie je pritom výborným spôsobom privyrobenia si najmä pre učiteľov. Od konca minulého roka ponúka portál priestor aj pre domácich majstrov, ktorí ponúkajú svoje služby, ako sú napríklad drobné úpravy či inštalácie. Aktuálne je na stránke dostupných približne 120 takýchto pomocníkov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#opatrovateľka #upratovačka #Práca a kariéra
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku