Práca vynesie viac ako dávky. Zrátajte si to

08.01.2018 12:48

Poberateľovi dávok v hmotnej núdzi sa oplatí zamestnať sa na pracovnú zmluvu, jeho príjem stúpne. Mzdová kalkulačka mu vypočíta jeho približný čistý mesačný príjem.

Povedal v pondelok riaditeľ občianskeho združenia Inštitút zamestnanosti Michal Páleník pre médiá. Kalkulačka je uverejnená na webovej stránke inštitútu a dostupná verejnosti.

„Má pomôcť terénnym a sociálnym pracovníkom, odborným poradcom na úradoch práce,“ uviedol Páleník s tým, že pri tvorbe kalkulačky bolo treba naštudovať 18 zákonov a 188 novelizácií. Dodal, že ambíciou do budúcna je vytvoriť kalkulačku v podobe mobilnej aplikácie. Aktualizovať ju budú pri zmene legislatívy. Hlavným dôvodom jej vzniku bolo odstrániť mýtus, že sa neoplatí pracovať, povedal Páleník. Človeku, ktorý chce pracovať, má pomôcť zistiť, koľko dostane navyše, aj aké tlačivá má vypísať.

Ako príklad uviedol rodinu s dvoma nezamestnanými rodičmi a troma deťmi (po jednom v materskej, základnej a strednej škole), ktorá dostáva dávky v hmotnej núdzi asi 250 eur, prídavky na deti 71 eur a stredoškolské štipendium na dieťa 32 eur, spolu je to maximálne 360 eur. Ak sa jeden z rodičov zamestná za minimálnu mesačnú mzdu 480 eur, prvý mesiac stúpne príjem rodiny na 912 eur.

„Takýto nárast mzdy je dôsledkom toho, že ako bývalý nezamestnaný neplatí zdravotné ani sociálne odvody, má nárok na osobitný a aktivačný príspevok, dostane daňový bonus na deti a naďalej aj rodičovský prídavok a stravné v práci,“ zdôvodnil Páleník. Popri týchto príjmoch budú jeho deti naďalej dostávať stravu v základnej škole a v materskej škole a za dieťa v materskej škole nebudú musieť platiť, priblížil.

Na mzdovej kalkulačke spolupracovali Inštitút zamestnanosti a Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity. Je súčasťou riešenia projektu Sociálna pasca – náklady a cesta von, uzavrel Páleník.

#práca #mzda
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk