Každý tretí Slovák pracuje aj z domova

, 15.11.2017 06:00
práca z domu, home office
Čoraz viac manažérov sa nebojí riadiť ľudí aj na diaľku. Autor:

Využívanie možnosti pracovať na diaľku mimo kancelárie začína byť čoraz populárnejšie aj medzi slovenskými malými a strednými firmami. Až 35 % Slovákov niekedy využíva home office – pracuje z domu.

Využívanie možnosti pracovať na diaľku mimo kancelárie začína byť čoraz populárnejšie aj medzi slovenskými malými a strednými firmami. Až 35 % Slovákov niekedy využíva home office – pracuje z domu. Ďalšími obľúbenými miestami na prácu mimo kancelárie sú zastávky pri cestovaní, kaviarne či spoločne využívané kancelárie. V Európe mimo kancelárie pracuje z domu niekedy 31 % ľudí.

Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Microsoft v 19 európskych krajinách vrátane Slovenska a Česka začiatkom tohto roka. „Ľudí, ktorí môžu a chcú pracovať mimo firmy, neustále pribúda. Dôvodom je nielen rozvoj technológií, ktoré umožňujú flexibilitu aj na pozíciách, kde sme si to predtým nevedeli predstaviť, ale aj meniaca sa pracovná kultúra. Čoraz viac manažérov sa nebojí riadiť ľudí aj na diaľku a chápe, že ľudia môžu byť výkonní, aj keď nesedia pri stole v kancelárii,“ zhodnotila výsledky prieskumu Lenka Čábelová, manažérka komunikácie spoločnosti Microsoft. Pri práci na diaľku nevyužívajú ľudia iba domov, ale často aj iné miesta. Slováci rovnako ako iní Európania obľubujú popri práci napríklad cestovať, navštevovať spoločne využívané kancelárie či pracovať z kaviarne.

„Prax ukazuje, že globalizácia prináša nielen viac práce na diaľku pre jednotlivých zamestnancov, ale aj vznik celých virtuálnych tímov. Na to, aby tento nový štýl práce fungoval, musia získať nové zručnosti zamestnanci i manažéri. Staré spôsoby manažovania totiž pri riadení pracovníkov na diaľku nefungujú, a preto mnohí manažéri zatiaľ nevedia využívať tieto spôsoby progresívnej práce. Pri riadení práce na diaľku je kľúčové budovanie dôvery najmä vytváraním tzv. dohôd o forme spolupráce a jasným definovaním cieľov,“ doplnila Dagmar Kéryová, biznis koučka a členka Boardu Medzinárodnej federácie koučov na Slovensku (ICF).

Predpokladom úspešného zavedenia flexibility v práci je aj riadenie ľudí založené na dôvere a zodpovednosti. Výsledky prieskumu naznačujú, že v tomto smere si Slovensko počína dobre – až 57 % zamestnávateľov dôveruje svojim zamestnancom, že sú efektívni aj mimo kancelárie, ďalších 28 % dôveruje čiastočne. Rovnako je to aj v Európe, kde plne dôveruje práci na diaľku až 58 % manažérov, 22 % čiastočne.

„Zaujímavé je, že pri zohľadnení veku firmy šéfovia čerstvo založených spoločností si dôveru vo svoj tím len budujú. Manažéri etablovanejších firiem práci na diaľku už dôverujú viac. Home office môže fungovať len pri nastavení jasných pravidiel a priebežnej komunikácii,“ dodala Lenka Čábelová.

Kde ľudia najčastejšie pracujú na diaľku?
  Slovensko Európa (19 krajín):
1. Z domu 35 % 31 %
2. Pri cestovaní 13 % 13 %
3. V spoločne využívaných kanceláriách 19 % 16 %
4. V kaviarni 6 % 3 %
5. V startup huboch 1 % 1 %

Ďalším predpokladom bezpečnej a efektívnej práce na diaľku sú profesionálne cloudové technológie. Dobrou správou je, že až štyri pätiny firiem (81 %) už nejaké cloudové riešenia používajú, čo je dobrý potenciál využívať flexibilitu. Možnosť zorganizovať si čas a prácu po svojom patrí medzi hodnoty, ktoré sú významné najmä pre mladšie generácie pracovníkov (tzv. millenials). Práve smart používanie cloudových technológií pomáha túto potrebu naplniť.

Prieskum Slovenské firmy – moderné či zaostalé? prebehol v 19 európskych krajinách vrátane Česka od decembra 2016 do januára 2017. Celkový počet respondentov bol 12 804. Respondenti boli z mikrofiriem (1 – 9 pracovníkov), malých (do 49 pracovníkov) a stredných (do 250 pracovníkov) firiem. Prieskum bol realizovaný v spolupráci s Ipsos Mori.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#zamestnanci #zamestananie #práca z domu
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk