Na skrátený úväzok pracuje len 6 % ľudí na Slovensku

02.06.2017 10:23

Kým v eurozóne a aj v únii ako celku pracuje na skrátený úväzok až pätina zamestnancov, na Slovensku je to len 6 % zo všetkých zamestnaných. Vyplýva to z analýzy Poštovej banky, ktorá vychádza z údajov európskeho štatistického úradu Eurostat.

Na čiastočný úväzok pracuje necelých 150-tisíc Slovákov. Umiestnili sme sa tak na chvoste európskeho rebríčka, keďže nižší podiel takýchto zamestnancov evidovalo už len Maďarsko (5,2 %) a Bulharsko (2,2 %).

Rekordérom pri práci na skrátený úväzok je Holandsko, kde takto pracuje až polovica zamestnancov. Viac než štvrtina zamestnancov ale pracuje na tzv. part – time v Nemecku, v susednom Rakúsku, vo Veľkej Británii, Švédsku, v Dánsku a v Belgicku. A približne pätina zamestnancov pracuje na skrátený úväzok v Írsku, Luxembursku, Taliansku a vo Francúzsku.

Práca na kratší ako plný úväzok má podľa analytikov Poštovej banky svoje výhody aj nevýhody. „Najväčšou nevýhodou je jednoznačne nižší plat, pretože kto menej pracuje, ten zväčša aj menej zarobí,“ uvádza sa v tlačovej správe. Výhodou je ale viac voľného času, ktorý môže človek venovať sebe, svojim záľubám, rodine, prípadne druhému zamestnaniu. Prácu na kratší pracovný čas preto obľubujú hlavne ženy, ktorým tak zostáva viac času na starostlivosť o rodinu a deti.

Nie každý, kto pracuje na skrátený úväzok, tak pracuje dobrovoľne. Mnohí zamestnanci pracujú na part – time len preto, lebo zamestnanie na plný úväzok si nenašli alebo preto, že rodinné alebo iné okolnosti im nedovoľujú pracovať viac. Zo štatistík Eurostatu vyplýva, že viac než dve pätiny Slovákov pracujúcich na skrátený úväzok by chceli pracovať viac. Na skrátený úväzok teda pracujú v podstate nedobrovoľne.

Najvyšší podiel ľudí, ktorí pracujú na skrátený úväzok nedobrovoľne, je podľa analýzy v Grécku, a to až 74 % spomedzi zamestnancov na skrátený úväzok. Vysoký podiel ale eviduje aj Cyprus (64 %), Španielsko (51 %) a Portugalsko (45 %), za ktorým už v rebríčku nasleduje Slovensko s podielom 43,5 %.

#práca
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk