Moderný životný štýl prináša nefinančné benefity

, 15.05.2017 06:00
žena, muž, práca
Ilustračné foto. Autor:

Práca je neoddeliteľnou súčasťou životného štýlu a súkromie sa s prácou v mnohých oblastiach prelína. Niektoré zamestnanecké benefity sa snažia búrať stereotypné vnímanie pracoviska a dodávajú zamestnancom výhody a pohodlie.

Medzinárodný platový portál Paylab sa rozhodol zmapovať trendy v oblasti súčasných nefinančných benefitov. Niektoré výhody už zamestnanci berú ako samozrejmosť – napríklad nápoje či čerstvé ovocie na pracovisku, o mobile a notebooku aj na súkromné účely ani nehovoriac. Niektoré sú však naozaj také, ktoré znižujú fluktuáciu a vďaka ktorým sa zamestnanci posúvajú ďalej, pretože ich do veľkej miery motivujú lepšie si manažovať čas, viac športovať, relaxovať a vzdelávať sa. Nefinančné benefity prinášajú mnohé výhody, pohodlie a úsmev, pretože ide o podporu a komfort v reálnom čase.

Pracovné prostredie sa stáva viac nekonvenčné a je úplne bežné, že si pracovné telefonáty a emaily vieme vybaviť z kaviarne alebo detského ihriska. V poslednom období patria k najoceňovanejším benefitom work-life balance riešenia – teda flexibilný pracovný čas, práca z domu a zaplatené „sick days“ na zotavenie bez nutnosti navštíviť lekára. Zrejme každý zamestnanec uzná, že štandardný počet dovolenkových dní nestíha pokrývať všetko, čo by človek rád za rok stihol. Keďže rastie potreba venovať sa naplno aj rodine, koníčkom a záľubám, mimoriadne obľúbeným benefitom je platené voľno nad rámec zákona. V súčasnosti firmy bežne ponúkajú 2 až 5 bonusových dní dovolenky navyše, prípadne narodeninové voľno a voľno pre novopečených oteckov.

Pre zamestnancov, ktorí už majú vo firme viac odpracovaných rokov, poskytujú firmy individuálne benefity vo forme rôznych kompromisov.  Keď sa manažéri cítia vyhorení, firmy im ponúknu sabbatical – teda dlhšie voľno, aby chytili nový dych a načerpali energiu. Zaujímavá je tiež možnosť remote work – keď zamestnanec môže na určitý čas pracovať na diaľku a popritom cestovať. Atraktívnou formou je aj takzvané workation – kde sa môže business trip prepojiť s aspektom do­volenky. Teda okrem vybavenia pracovných záležitostí má zamestnanec možnosť viac spoznať mesto, prípadne si so sebou vziať partnera ako sprievod.

Zaujímavým benefitom je aj možnosť pracovať iba štyri dni do týždňa, či platenie služieb za výpomoc v domácnosti (upratovanie, opatrovanie seniorov, opatrovanie detí). Vo firmách sa tiež vyskytujú aj Volunteers hours – teda čas vyhradený na dobrovoľnícku prácu alebo Pets hours – čas vyhradený na „venčenie“ psa.

Niektorí zamestnávatelia majú zriadený Employee Assistance Program – kde svojim podriadeným ponúkajú poradenstvo pri pracovných, osobných, právnych a iných problémoch. Kandidátom zo vzdialenejších oblastí ponúkajú aj  takzvaný relocation bonus, ktorý im pomôže pokryť zvýšené náklady spojené s presťahovaním do mesta, kde má spoločnosť svoje pôsobisko. Cez prázdniny, keď rodičia hľadajú zmysluplný program pre deti, niektoré spoločnosti organizujú firemný detský tábor.

Ďalším hodnotným benefitom je vzdelávanie a stimul osobného rozvoja. Zamestnanci majú pocit, že sa stále rozvíjajú a napredujú, čo je dôležité najmä pre mladú generáciu. Firmy uhrádzajú zamestnancom odbornú literatúru, investujú do odborných konferencií, školení, interných workshopov.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Autor: SHUTTERSTOCK

V medzinárodných firmách majú zamestnanci možnosť vycestovať na pracovné stáže do pobočiek v zahraničí. Niektoré spoločnosti majú vlastných firemných koučov, ktorí zamestnancov trénujú, prípadne ich mentorujú v osobnostnom rozvoji a cvičia s nimi techniky, ako si napriek stresu zachovávať vnútornú harmóniu a rovnováhu.

Prečo by mali zamestnanci chodiť za službami, keď služby môžu prísť za nimi? Napríklad masér, kozmetička, osobný tréner, výživový poradca, fyzioterapeut, chiropraktik, šéfkuchár či lekár špecialista? Firmy prispievajú zamestnancom na športové a kultúrne aktivity, podporujú ich pri zakladaní športových tímov, dávajú im vyšetrovať zrak. A čo tak víkendový relax vo firemnom apartmánovom dome alebo chate?

Populácia zamestnancov navyše starne, preto je potrebné myslieť na ich zdravie a prevenciu už teraz. Firmy prispievajú na nadštandardnú lekársku starostlivosť, modernú diagnostiku a programy, keď zamestnancom umožňujú získať vyjadrenie aj druhého špecialistu. Niektorí zamestnávatelia idú ešte ďalej – napríklad zamestnankyne Facebooku majú možnosť dať si zmraziť svoje vajíčka a vyhnúť sa tak tlaku biologických hodín a odsunúť rodičovstvo na obdobie, keď na to budú mať správneho partnera.

Niektoré nefinančné benefity sa viažu na vzdialenú budúcnosť a operujú s pocitom istoty a perspektívy, teda výhodami, z ktorých bude zamestnanec profitovať neskôr. Ide najmä o príspevky na dôchodok, doplnkové zdravotné či životné poistenie a podobne. Zamestnanci v niektorých firmách si môžu kúpiť akcie a  využívať rôzne investičné programy.

Mnohým spoločnostiam je tiež blízka green policy, preto zamestnancom umožňujú dochádzať do práce na bicykli, uhrádzajú im lístky na dopravu, a tiež veľkú časť nákladov na kúpu bicyklov a ekologických spotrebičov do domácnosti, ako to robí napríklad Swiss Re.

Nefinančné benefity sú tiež prostriedkom, ako reálne vytvárať a komunikovať firemnú kultúru a uvádzať firemné hodnoty do praxe. Zamestnanci, ako aj ich blízki, vnímajú vďaka zážitkom z firemných benefitov aj značku svojho zamestnávateľa v pozitívnejšom svetle. Zamestnávatelia tiež takýmto spôsobom investujú do lojality svojich podriadených, pretože aj vďaka príležitostiam, ktoré nefinančné benefity prinášajú, sa budujú a utužujú vzťahy a väzby medzi zamestnancami. Dobrým príkladom sú napríklad rôzne firemné akcie a podujatia.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#životný štýl #zamestnanci #Práca a kariéra
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk