Slováci v Česku zarábajú viac ako má priemerný Čech

, 18.10.2015 10:16

Mzda Slovákov pracujúcich v Česku prevyšuje priemerné české zárobky takmer o 3500 korún.

Slováci zarábali vlani mesačne v priemere 30 453 korún, priemerná mzda všetkých zamestnancov v Česku predstavovala 27 002 korún. Jedným z dôvodov rozdielu bol vyšší počet odpracovaných hodín, vyplýva z informácií Českého štatistického úradu uvedených v aktuálnom vydaní časopisu Štatistika & My.

Medián, ktorý predstavuje mzdový stred medzi vysokými a nízkymi mzdami a lepšie odráža úroveň mzdy priemerného zamestnanca, predstavoval u zamestnancov zo Slovenska 24 559 korún. Český medián bol o 1481 korún nižší.

Slováci pracujúci v Česku sa delia na dve hlavné skupiny. Na jednej strane sú to nadpriemerne zarábajúci experti, na druhej strane robotníci, ktorí sa uspokoja aj s platom nižším ako je český priemer. Dve tretiny Slovákov, ktorí robia v Česku, sú muži. Viac než polovica má menej ako 34 rokov. Medzi zamestnanými Čechmi je 16 percent vysokoškolákov, medzi Slovákmi až štvrtina. Priemerný Čech odpracuje 173,7 hodiny za mesiac, Slovák o 1,8 hodiny mesačne viac.

V Česku sa medzi špecialistami najviac uplatňujú slovenskí lekári a programátori. Koncom vlaňajška pracovalo v Česku 96 222 Slovákov. Českí štatistici uvádzajú priemernú mzdu za vlaňajšok na Slovensku vo výške 964 eur mesačne, čo je v prepočte 26 542 českých ko­rún.

(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
#Česko #mzda #Slovensko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk