Vo svete budú pribúdať ľudia bez práce, hrozia nepokoje

03.11.2011 05:51
Práca, nezamestnaný, výpoveď
Ilustračné foto

Medzinárodná organizácia práce očakáva v tomto desaťročí rast nezamestnanosti v celom svete. To môže vyústiť do verejných protestov, aj v Európe.

Vo svojej pravidelnej správe World of Work to uviedla Medzinárodná organizácia práce (ILO) a varovala, že globálna ekonomika je na pokraji novej a hlbšej recesie trhu práce. Úsporné politiky prijaté mnohými krajinami situáciu len zhoršia.

Počet nezamestnaných na celom svete dosiahol dosiahol rekordných viac ako 200 miliónov ľudí, čo je 6,2 percenta z celkovej potenciálnej pracovnej sily, ktorá dosahuje počet 3,23 miliardy ľudí. Vlani sa globálna ekonomika rýchlo preberala k životu po finančnej a bankovej kríze z rokov 2008 a 2009, teraz však začína opäť stagnovať a podľa Raymonda Torresa, riaditeľa inštitútu pre pracovné štúdie pri ILO tak nie je pravdepodobné, že by sa nezamestnanosť začala čoskoro znižovať.

Aby sa trh práce vrátil na úroveň pred krízou z roku 2007, muselo by byť vytvorených v nasledujúcich dvoch rokoch najmenej 80 miliónov pracovných miest, najmä v rozvinutom svete. Pri súčasných trendoch bude tento údaj v najlepšom prípade polovičný, ak sa vezmú do úvahy aj mladí ľudia, ktorí prvýkrát vstúpia na trh práce. Návrat na úroveň pred krízou tak bude trvať najmenej päť rokov.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku