Inštitút zamestnanosti: Štát by mal pomáhať navrátilcom z cudziny bez práce

21.08.2009 14:23

Vláda by mala opatrenia proti rastúcej nezamestnanosti viac zacieliť napríklad na ľudí, ktorí prišli o prácu v zahraničí a vrátili sa do vlasti.

V boji proti rastúcej nezamestnanosti v čase hospodárskej krízy môže pomôcť aj efektívnejšie vzdelávanie či podpora migrácie, uviedol v piatok Michal Páleník z nezávislého Inštitútu zamestnanosti. Miera nezamestnanosti na Slovensku v júli stúpla nad 12 percent a dosiahla vyše štvorročné maximum.

Kabinet Roberta Fica začiatkom roka presadil viacero zmien, ktoré mali napomôcť udržaniu zamestnanosti. „V opatreniach (…) chýba pokrytie niektorých skupín na trhu práce,“ tvrdil Páleník.

Podľa inštitútu by mal štát viac pomáhať Slovákom, ktorí prišli o prácu v cudzine a vrátili sa do vlasti. „Majú pracovné návyky, sú schopní mobility, sú viac či menej jazykovo vybavení a pravdepodobne disponujú aj našetrenými finančnými prostriedkami,“ myslí si Páleník. Štát by týmto ľuďom mohol napríklad zabezpečiť skúšky na jazykové certifikáty, uznať pre potreby domáceho trhu práce aspoň ročnú prax v zahraničí alebo podporovať ich podnikateľské aktivity, vrátane kurzov podnikania a účtovníctva.

K rastu nezamestnanosti v krajine podľa Páleníka najviac prispeli Slováci, ktorí v minulosti pracovali v zahraničí či ľudia, ktorí prišli o prácu v rámci hromadných prepúšťaní.

Nezamestnanosť na Slovensku stúpa od konca minulého roka, v júli sa v porovnaní s novembrom 2008 zvýšila o viac ako štyri percentuálne body. Podľa štatistík Ústredia práce tak bolo v siedmom mesiaci bez práce približne 320.000 Slovákov, ktorí boli schopní ihneď nastúpiť do zamestnania.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk