Výber dobrého šéfa trvá aj mesiace

Voľných pracovných miest nie je počas krízy veľa. Aj v súčasnosti sa však stane, že firmy potrebujú obsadiť dobre platené miesta – vedúcich oddelení, sekčných šéfov, manažérov rôznych úrovní. Akých riadiacich pracovníkov momentálne zháňajú?

26.11.2009 07:54
Manažér, manažérka, profesia
Ilustračné foto
debata

„Firmy hľadajú manažérov, ktorí v súčasnosti dokážu svoj tím pozitívne motivovať, stimulovať kvalitný pracovný výkon, najmä prostredníctvom nástrojov motivácie, a to predovšetkým nefinančnej. Kvalitnou prácou svojho tímu si vedúci má udržať spokojnosť stálych zákazníkov a byť veľmi aktívny v pritiahnutí nových zákazníkov a projektov,“ vysvetľuje Martina Čizmadiová, Managing Partner spoločnosti Exact Recruitment.

Pohovor má viac kôl Prijímací pohovor na riadiacu pozíciu sa samozrejme od pohovoru na bežné pracovné miesto líši. „Základom každého náboru je kvalitný štruktúrovaný pohovor. Pri vyšších pozíciách sa zvyčajne využíva viackolový proces. Trvá dlhšie, niekoľko týždňov aj niekoľko mesiacov,“ vysvetľuje Čizmadiová. V zahraničných firmách totiž osoby, ktoré rozhodujú o prijatí riadiacich pracovníkov, nemusia byť na Slovensku a čas sa môže predlžovať čakaním na zorganizovanie ďalších kôl.

Na overenie základných informácií zo životopisu a ďalších podkladových materiálov pohovorom (napr. zoznam úspešne zrealizovaných projektov) sa doplnkovo využíva celý rad ďalších metód, ktorými sa overujú schopnosti alebo vhodnosť manažéra na danú pozíciu.

„Môže ísť o rôzne vedomostné testy, inteligenčné testy, riešenie modelových situácií, assesment centrá, zriedka grafologický rozbor a podobne. Výber využívaných metód vrátane testov je individuálny a vždy sa stanovuje podľa druhu a charakteru obsadzovanej pozície alebo takzvaného kompetenčného modulu. Naši klienti na manažérskych pozíciách najčastejšie využívajú službu zisťovania a overenia referencií. Pomocou nich vždy dopĺňame informácie od bývalých zamestnávateľov o už získaných skúsenostiach, úspechoch, motivácii, ale aj manažérskom potenciáli do budúcnosti,“ hovorí personalistka.

Testuje sa prísnejšie Manažéri pri pohovoroch zvyčajne prechádzajú aj podrobnejšími testami. Testami sa u nich zisťuje IQ intelektuálny profi l (napr. schopnosť analýzy, tvorivosť, logické myslenie), ale významnú zložku tvorí aj EQ emocionálna a sociálna zrelosť manažéra (napr. schopnosť sebaovládania, schopnosť empatie, pozitívny prístup).

Výberový proces na riadiacu pozíciu je teda podstatne náročnejší. Ako teda personalista zistí, či sa daný človek na riadiacu pozíciu hodí? Ako sa testujú manažérske schopnosti uchádzačov? „Riadiaci pracovníci sú často na druhej strane, keď si vyberajú podriadených do svojho tímu, preto poznajú okruh otázok štruktúrovaného pohovoru. Väčšina manažérov má aj dobré prezentačné schopnosti. Preto by sa konzultant nemal zamerať iba na "viditeľný“ prejav, ale pýtať sa na pohovore veľmi hĺbkovo a využiť aj iné techniky výberu," upozorňuje personalistka.

Ako ďalej dodáva, konzultant zistí postoje manažéra otázkami na konkrétne modelové situácie, akými si manažér prešiel a všíma si, ako sa zachoval. Dôležité sú otázky na spôsob vedenia a motivácie tímu. Okrem širokých a hlbokých odborných vedomostí a zručností z príslušnej profesie je dôležité zistiť najmä osobnostné charakteristiky „soft skills“. Práca manažéra zasahuje aj do súkromného života, preto v neposlednom rade je dobré poznať aj jeho rodinné zázemie (napríklad pri pozíciách, kde sa vyžaduje presťahovanie sa do iného mesta, štátu).

„K celkovému dojmu na pohovore si konzultant všíma aj charakteristiky ako napríklad takt, rešpekt, úcta, spoločenská povesť či úprava zovňajšku,“ uzatvára Čizmadiová.

debata chyba