Stravovacie karty zjednodušia život

Zabezpečenie stravovania je jednou z povinností zamestnávateľov. Zákon im ukladá prispievať na stravovanie najmenej 55 percent z ceny jedla, najviac však do 55 percent stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa zákona o cestovných náhradách. Po poslednej novele tohto zákona je výška stravného od apríla minulého roka upravená na 3,60 eura.

21.01.2010 07:22
Obedové menu, euro Foto:
Ilustračné foto
debata

„Zamestnávateľ teda musí prispievať na stravné maximálne sumou 1,98 eura,“ vysvetľuje Jaroslava Lukačovičová z portálu Mojuctovnik.sk.

Podľa nej to však ešte neznamená, že zamestnávateľ nemôže poskytnúť aj vyššiu sumu, a to z prostriedkov sociálneho fondu, ktorý každý mesiac povinne tvorí z úhrnu vyplatených miezd. „Posledná novela zákona o sociálnom fonde zrušila obmedzenia týkajúce sa výšky prostriedkov, ktoré je možné použiť ako príspevok na stravné zamestnancov, takže ak sa zamestnávateľ rozhodne, môže sociálny fond v plnej výške využiť na príspevky na stravné zamestnancov, a tým znížiť podiel zamestnanca na stravnom na minimálnu sumu,“ dodáva odborníčka na účtovníctvo. Samotné stravovacie poukážky slúžia v mnohých firmách aj ako súčasť balíka benefi tov, keď na ne zamestnávatelia prispievajú vyššou sumou, ako im ukladá zákon.

Stravovacie karty
Stravovacie karty Stravovacie karty

V posledných mesiacoch sa na trhu objavili stravovacie karty, ktoré vystriedajú zaužívané papierové poukážky. V decembri minulého roka uviedla Spoločnosť ACCOR Services Slovakia na trh prvú elektronickú formu stravovacích poukážok – Kartu Ticket Restaurant®, v januári prišla s kartou Gastro Pass CARD spoločnosť Sodexo Pass SR.

„Stravovacia karta je inovatívnym riešením, ktoré zjednoduší a skvalitní život zamestnávateľom, akceptačným partnerom a používateľom vrátane živnostníkov,“ konštatuje Pierre Gagnoud, generálny riaditeľ spoločnosti ACCOR Services Slovakia. Podľa prieskumu spoločnosti Sodexo Pass SR, ktorý robila medzi svojimi klientmi, až 85 percent z nich má záujem o nákup stravovacej karty.

Stravovacie karty by mali používateľom spríjemniť stravovanie. Z peňaženiek im nebudú vytŕčať stravovacie poukážky, ľudovo nazývané „lístky“. Odpadajú aj starosti pri platení. Stravník zaplatí presnú sumu, ktorá sa mu odpočíta z karty. Nemusí riešiť, koľko musí k lístku doplatiť, alebo čo si ešte musí kúpiť, keďže z hodnoty lístka sa nevydáva hotovosť. Pri strate či krádeži nie je nič stratené, karty sa dajú zablokovať.

Elektronická forma stravovacích poukážok, karta, má výhody aj pre zamestnávateľov. Popri nižšej administratíve vyžaduje aj nižšie nároky na ľudské zdroje. Zamestnávatelia nebudú musieť vyzdvihovať poukážky osobne alebo platiť za ich doručenie. Taktiež ušetria čas potrebný na prepočítavanie a odovzdávanie poukážok zamestnancom. „Viac nebude potrebné manipulovať s hotovosťou alebo rozmýšľať, ako bezpečne uskladniť poukážky. Stačí si jednorazovo objednať kartu a následne požiadať už iba o jej dobitie,“ hovorí Natália Hercegová, riaditeľka pre marketing a rozvoj podnikania v Accor Services Slovakia. „Pokiaľ ide o stravovacie karty, daňové zvýhodnenie pre živnostníkov, zamestnancov aj zamestnávateľov zostáva zachované,“ dodáva ešte Jaroslava Lukačovičová z portálu Mojuctovnik.sk.

debata chyba