Rodiny čaká ťažké leto, bez práce je každý deviaty človek

Letný čas oddychu a pohody sa pre mnohé slovenské rodiny tento rok pre krízu zmení na pochmúrne obdobie. Bez práce je totiž najviac ľudí od marca 2006 a ani v ďalších mesiacoch nesvitá na lepšie časy.

20.06.2009 16:49
Tomanová Foto:
Ministerka práce Viera Tomanová
debata

Kým po iné roky zvykli rady nezamestnaných zmenšovať na jar sezónne práce, tento rok nezabrali ani podniky, ktorých robota závisí od počasia a nárazovo potrebujú ľudí na práce na poli či v lese.

Koľkí hľadali prácu cez úrady práce?
kraj počet nezamestnaných
Prešovský kraj 70 290
Košický kraj 65 260
Banskobystrický kraj 62 132
Nitriansky kraj 41 573
Žilinský kraj 34 047
Trenčiansky kraj 27 507
Trnavský kraj 23 385
Bratislavský kraj 12 732

Miera nezamestnanosti podľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny v máji stúpla na takmer 11,4 percenta. Cez úrady práce sa zamestnanie v piatom mesiaci roka snažilo nájsť celkovo takmer 337–tisíc ľudí, časť z nich by však do práce nemohla nastúpiť ihneď. Ide napríklad o chorých alebo matky na materskej. Oproti vlaňajšiemu máju pribudlo zhruba 115–tisíc ľudí bez práce, v porovnaní s aprílom ich počet stúpol o 11–tisíc.

"V júni očakávajú úrady práce vo všetkých okresoch ďalší rast nezamestnanosti. Mesiace apríl, máj a jún pritom zvyčajne patria vďaka nábehu sezónnych prác k najpriaznivejším z pohľadu nárastu zamestnanosti,“ skonštatoval Ján Sihelský, šéf ústredia práce.

Predpokladá, že počet ľudí bez práce bude do konca roka stúpať, koľko ich nakoniec bude, si však odhadnúť netrúfol.

Oproti aprílu (za mesiac) vzrástla nezamestnanosť najvýraznejšie:
najviac vzrástla nezamestnanosť za mesiac v okresoch Tvrdošín (+1,04 %), Medzilaborce (+0,98 %), Levoča (+0,95 %), Myjava, Ilava, Snina, Košice, Bytča, Humenné, Zlaté Moravce
najmenej vzrástla, respektíve zostala približne na úrovni predošlého mesiaca nezamestnanosť za mesiac v okresoch Banská Štiavnica, Brezno, Topoľčany, Sobrance, Trnava, Bratislava

Najviac ľudí posielajú na ulicu priemyselné podniky, ktorým kríza vzala objednávky. Druhou najväčšou skupinou sú ľudia, ktorým prácu dával obchod.

Z regiónov kríza najťažšie dopadla na okres Snina, Svidník, Detva, Poltár či Bardejov. Vo všetkých sa nezamestnanosť od septembra do mája podľa Sihelského zdvihla o vyše sedem percent. V okrese Snina sa za celý rok vyšplhala o vyše desať percent. "Firmy pritom stále ohlasujú hromadné prepúšťania, ohrozených je asi 20–tisíc miest,“ dodal Sihelský.

Do domácností, kde už jeden alebo obaja rodičia prišli o prácu, sa pritom už v júni môžu pridať nezamestnané deti, ktoré doštudovali a nepodarí sa im získať vstupenku na trhu práce. Na úradoch práce sa ich v máji hlásilo takmer raz toľko ako pred rokom. Z necelých 20–tisíc nezamestnaných absolventov bolo pritom najviac, viac ako štvrtina, vysokoškolákov.

"Ťažké mesiace pritom ešte len čakáme, okrem júna pribudnú študenti na úradoch práce vo veľkom aj v septembri. Voľných miest, ktoré im môžeme ponúknuť, je pritom stále menej. V máji mali firmy len menej ako tritisíc voľných pozícií vhodných pre absolventov,“ upozornil Sihelský. Študentom plánujú úrady práce ponúknuť absolventskú prax, kde by získali pracovné návyky a zvýšili tak šance nájsť si miesto.

Voľných pozícií je však na výber čoraz menej. Podniky v máji ponúkali približne 7 300 miest, zväčša však išlo o nie práve príťažlivé pozície ako robotníci, murári, zvárači či remeselníci. Firmy tiež hľadali čašníkov, krajčírky či zdravotné sestry.

Čo sa udialo od začiatku roka?
od začiatku roka pocit prepustených či „dobrovoľne odchádzajúcich“ za zamestnania, ktorí sa hlásia na úrade práce, okúsilo až 183–tisíc ľudí na Slovensku, niektorí z nich si však vzápätí našli prácu
najviac – viac ako 5 000 ľudí v takejto situácii je v okresoch Nové Zámky, Prešov a Komárno
viac ako 4 000 ľudí pritieklo do evidencie v okresoch Nitra, Komárno, Prievidza, Trebišov
debata chyba