Pracovné miesta miznú po tisícoch

Počas jediného dňa oznámilo niekoľko nadnárodných firiem prepustenie 72 500 zamestnancov. Podľa denníka Financial Times je to ďalší dôkaz, že globálna ekonomika má vážne problémy.

27.01.2009 17:51
Práca, zamestnanie Foto:
Ilustračné foto
debata

Šéf výskumu v Medzinárodnej organizácii práce (ILO) Raymond Torres uviedol, žezamestnávatelia znižujú počet pracovníkov rýchlejšie než pri poslednej recesii na začiatku 90. rokov.

„Je to začarovaný kruh hospodárskeho útlmu, kde strata pracovných miest vedie k poklesu spotreby, čím sa znižuje podnikateľská dôvera. To vedie k poklesu investícií, ďalšej strate pracovných miest a tak ďalej,“ uviedol.

Americká ekonomika je v hlbokej recesii a oveľa horšia situácia než vlani je aj na exportných trhoch. Časť zamestnancov nepotrebuje reťazec Home Depot, automobilka General Motors či telekomunikačná spoločnosť Sprint Nextel. U výrobcu liekov Pfizer sa prepúšťanie spája s obovskou akvizíciou – prevezme svojho konkurenta Wyeth za približne 68 miliárd dolárov.

Problémy sa však neobmedzujú iba na Severnú Ameriku, šíria sa do celého sveta. V Európe bude prepúšťať banka ING, holandský Philips Electronics či oceliarska spoločnosť Corus, ktorej majiteľom je indická skupina Tata.

V mnohých prípadoch ide o znižovanie počtu zamestnancov v súvislosti so zhoršenými hospodárskymi výsledkami alebo nepriaznivými výhľadmi na tento rok. Očakáva sa recesia vo väčšine vyspelých krajín a prudko spomalia aj veľké ekonomiky rozvojového sveta.

debata chyba