Oplatí sa počkať na výpoveď?

Končíte v zamestnaní? Je veľmi pravdepodobné, že ste so zamestnávateľom podpísali dohodu alebo ste dostali výpoveď z organizačných dôvodov. Sú to totiž momentálne dva najčastejšie spôsoby skončenia pracovného pomeru.

24.03.2009 23:27
Prepustenie, výpoveď, prepúšťanie, profesia Foto:
Ilustračné foto
debata

Čomu dáte prednosť, závisí od toho, čo vám firma ponúka. Ak je pre vás výhodnejšia dohoda, teda firma ponúka výhodnejšie podmienky ako tie, ktoré určuje zákon v prípade výpovede zo strany zamestnávateľa, dohodnite sa.

Zamestnávateľ však ponúka dohodu zvyčajne vtedy, ak chce na zamestnancovi ušetriť. Ak dohoda nie je pre vás výhodná, počkajte si radšej na výpoveď.

Na čo si dať pozor a za akých podmienok máte nárok na odstupné? Ak dostanete ako zamestnanec výpoveď z dôvodu organizačných zmien a sťahovania zamestnávateľa alebo z dôvodu nadbytočnosti, máte nárok na odstupné vo výške dvojnásobku priemerného mesačného zárobku. V prípade, že ste vo firme pracovali najmenej päť rokov, máte nárok na odstupné vo výške trojnásobku priemerného mesačného zárobku.

Takisto platí, že pri výpovedi zo zákona pre odchádzajúceho zamestnanca platí dvojmesačná výpovedná lehota, ak vo firme odpracoval menej ako päť rokov, ak odpracoval viac, výpovedná lehota je trojmesačná. Počas nej chodí do práce a dostáva plat.

Ide o minimálne zákonné nároky zamestnanca, to znamená, že ak sú vo firme odbory a dohodli sa na tom so zamestnávateľom, môže byť napríklad výška odstupného aj vyššia. Ak nemáte odbory, môžete mať tieto výhodnejšie podmienky uvedené priamo v pracovnej zmluve. Pri odchode z firmy tak môžete dostať aj sedem či desať platov.

Ak si však nedáte pozor, môžete dostať aj menej, ako máte nárok podľa zákona. Často sa napríklad stáva, že zamestnávateľ vo firme oznámi, že pri prepustení vyplatí odstupné. Na papieri je síce odstupné spomenuté, ale je tam uvedená výpoveď dohodou k určitému dátumu a zamestnávateľ chce, aby ľudia do práce viac nechodili. Firma zákon neporušila. Ľudia síce dostanú odstupné, ale ukrátia sa o ďalšie dva – tri platy, ktoré by dostali ešte počas výpovednej lehoty. Výnimočné nie sú ani prípady, keď firma sľúbi odstupné iba ústne a zamestnanec podpíše dohodu ku koncu kalendárneho mesiaca, kde sa už odstupné nespomína.

Aké sú skúsenosti odborov s vyplácaním odstupného pri prepúšťaní zamestnancov? Snažia sa niektorí zamestnávatelia túto povinnosť obísť?

"Áno, niektorí zamestnávatelia sa to snažia obísť, snažia sa presvedčiť ľudí, aby podpísali výpoveď dohodou, kde o ten zákonný nárok na odstupné môžu prísť. Zatiaľ to však nie je masový jav,“ hovorí šéf OZ KOVO Emil Machyna.

"Zamestnávatelia ľuďom sľubujú: Dnes daj výpoveď, choď na úrad práce a ja ťa o pol roka vezmem späť. Lenže to sú len sľuby. Ak firma takého zamestnanca späť nevezme, nielenže nemá prácu, ale pripravil sa aj o odstupné, ktoré spolu s výpovednou lehotou mohlo byť až vo výške piatich platov. Preto ľuďom radíme, aby nič nepodpisovali, kým sa neporadia s odbormi, aj keď na nich zamestnávateľ tlačí, že potrebuje ich súhlas s dohodou a podpis hneď. Ak nepoznajú túto problematiku, dajú sa ľahko dobehnúť a vziať to späť je veľmi ťažké, súdne spory trvajú dlho,“ varuje Machyna.

debata chyba