Životopis musí zanechať dobrý dojem

Ako osloviť budúceho zamestnávateľa, ako ho zaujať, aby vás pozval na pohovor a aby vám napokon ponúkol zamestnanie? Životopis a motivačný list sú prvé dokumenty, ktorými sa predstavujete. Je preto veľmi dôležité zanechať v personalistovi dobrý dojem.

17.05.2009 10:43
Podpis, zmluva, písanie, práca Foto:
Ilustračné foto
debata

"Váš životopis môže veľmi rýchlo diskvalifikovať to, že nie je dobre a zaujímavo zostavený. V odborných kruhoch sa traduje, že viac ako 50 percent životopisov je okamžite vyradených z výberového konania pre nízku kvalitu,“ uvádza sa v príručke Let´s work, ktorú vydala spoločnosť Profesia a ktorá pomáha ľuďom nájsť si prácu.

Prvý dojem je veľmi dôležitý, preto je pre uchádzača, ktorý chce uspieť, potrebné, aby vedel, čo by životopis mal a čo nemal obsahovať. Ponúkame niekoľko tipov a trikov, ktoré by vám pri písaní životopisu mohli pomôcť.

Prečítajte si pozorne niekoľkokrát požiadavky na nového zamestnanca uverejnené v pracovnej ponuke a majte ich na pamäti pri písaní životopisu. Zapamätajte si, že stručná a výstižná formulácia viet robí životopis príťažlivým. Vo väčšine prípadov práve životopisy do dvoch strán majú väčšie percento úspešnosti ako životopisy na tri a viac strán.

Nasledujúce riadky vám ponúknu prehľad jednotlivých častí správne napísaného životopisu a ich obsahu.

1. Kontaktné údaje

Meno a priezvisko, titul – nepoužívajte žiadne iniciály a takisto žiadne oslovenia ako pán, pani, slečna, – adresa – dôležité je uviesť adresu trvalého, ale aj prechodného bydliska, – telefón – uveďte aspoň jedno telefónne číslo, na ktorom bude možné sa s vami ihneď skontaktovať, – e–mailová adresa – dôležitý údaj, ktorý veľa prezradí o vašich základných počítačových a internetových znalostiach. Ak ju ešte nemáte, odporúčame si ju založiť čo najskôr. V žiadnom prípade neuvádzajte pracovný e–mail, napríklad novak@názovfirmy.sk, alebo súkromný e–mail určený pre priateľov, napríklad zajacik@gmail.com.

Môžete uviesť dátum a miesto narodenia, štátnu príslušnosť či stav – nie je to však povinné.

2. Vzdelanie

Pri uvádzaní vzdelania a pracovnej kariéry začnite od konca (doktorandské štúdium, vysoká škola, stredná škola). Uvádzajte časové údaje, odkedy dokedy ste študovali, názov a sídlo školy, kde ste študovali, odbor, spôsob skončenia školy (štátna skúška, maturitná skúška).

Ak ste len začali študovať, napríklad na VŠ, túto skutočnosť môžete uviesť v životopise. Základnú školu neuvádzame, lebo jej absolvovanie sa považuje za samozrejmosť.

3. Ďalšie vzdelávanie

Uchádzači o zamestnanie na údaje o ďalšom vzdelávaní často zabúdajú. Ide o všetky rekvalifikácie, absolvované kurzy, tréningy a podobne, z ktorých máte doklad o absolvovaní – certifikát či osvedčenie. Opäť uvádzajte časové údaje, presný názov kurzu či rekvalifikácie, názov vzdelávacej ustanovizne, miesto, kde sa vzdelávanie organizovalo.

4. Pracovné skúsenosti

Opäť začnite od konca. Zamestnávateľa totiž obyčajne zaujíma stav v súčasnosti až po niekoľko rokov späť. Treba uviesť, odkedy dokedy trvalo zamestnanie, názov zamestnávateľa, miesto, názov pozície.

Väčšinou je názov pozície dosť všeobecný (napríklad asistentka, referent) a zamestnávateľ nemusí presne odhadnúť, čím všetkým ste prešli. Preto uveďte aj stručnú náplň práce – okruh pracovných úloh, kompetencie, aké najdôležitejšie projekty ste riadili.

Ak ste v jednej firme pracovali na viacerých pracovných pozíciách, uveďte najskôr firmu a pod ňu pracovné pozície v chronologickom poradí – od poslednej pozície po prvú. V tejto časti sa uvádza aj materská dovolenka, respektíve evidencia v úrade práce. Ak vás v úrade práce evidovali kratšie ako pol roka, tento fakt nemusíte uvádzať. Pol roka medzi jednotlivými zamestnaniami zanikne. Ak ste boli evidovaní dlhšie, už sa uviesť musí – v opačnom prípade by v životopise vzniklo „biele miesto“, chýbala by postupnosť rokov.

5. Jazykové znalosti

V súčasnosti takmer každý zamestnávateľ vyžaduje ovládanie cudzieho jazyka. Dôležité je uviesť, aký jazyk ovládate a na akej úrovni. Je vhodné, ak uvediete stupeň znalosti daného jazyka: napríklad pasívne, základná znalosť, slovom a písmom, aktívna komunikácia, odborná terminológia, na prekladateľskej úrovni, materinský jazyk a podobne. Ide o to, aby to odzrkadľovalo skutočnú úroveň znalosti daného jazyka a hlavne, aby ste nezavádzali zamestnávateľa tým, že daný jazyk ovládate aktívne. Môže si vás totiž otestovať priamo na pracovnom pohovore.

6. Osobitné schopnosti

V tejto časti sa uvádzajú údaje, ktoré sa týkajú týchto oblastí: – vodičský preukaz – skupina, – počítačové znalosti – uveďte všetky počítačové programy, ktoré ovládate, i s príslušnou úrovňou (základná znalosť, používateľská úroveň, pokročilá, administrátorská úroveň). Nemusíte sa cítiť ako expert, pamätajte si však, že sa nájde ešte veľa ľudí, ktorí nevedia ani základy práce s počítačom. Nedávajte šancu zamestnávateľovi myslieť si to isté o vás. Prípadne uveďte znalosť strojopisu, pri niektorých pozíciách sa to môže veľmi hodiť, – ekonomické znalosti – ak ovládate účtovníctvo, personalistiku, znalosť zákonov či vedenie pokladnice, uveďte to v tejto časti.

7. Záujmy

Túto sekciu nie je nevyhnutné zahŕňať do životopisu, vaše záujmy však hovoria veľa o vašej osobnosti. O tom, či ste skôr introvert (uprednostňujete individuálne športy), alebo extrovert (skupinové športy), ako prežívate voľný čas, o zameraní mimo profesionálneho života a podobne. V tejto časti môžete uviesť dobrovoľnícke aktivity, členstvo v kluboch, združeniach, asociáciách, záujmových organizáciách, profesijných organizáciách a podobne. 8. Referencie Je užitočné, ak môžete uviesť kontakt na osoby, ktoré o vás môžu podať referencie. Niektorí zamestnávatelia to vyžadujú. Ak môžete vyplniť túto rubriku – je to bod pre vás.

9. Meno, miesto, dátum a podpis

Dátum životopisu by mal byť vždy aktuálny. Podpisom vyhlasujete pravdivosť údajov, podpísať sa však môžete pri pohovore.

debata chyba