Jednoeurová akciovka má pomôcť najmä startupom

Od nového roka si budú môcť podnikatelia založiť takzvanú jednoeurovú akciovku.

Novela Obchodného zákonníka umožňuje malým a stredným podnikom založiť jednoduchú spoločnosť na akcie (JSA) s akýmkoľvek predmetom činnosti a so základným imaním od jedného eura. Informoval o tom hovorca Ministerstva spravodlivosti SR (MS) Peter Bubla.

Jednoduchá spoločnosť na akcie by podľa Bublu mohla byť ideálnou formou pre start-up projekty, ale nie je obmedzená len na ne. Rezort spravodlivosti charakterizuje tento typ spoločnosti medzi akciovou spoločnosťou a spoločnosťou s ručením obmedzeným.

„Vlastnícka štruktúra bude rovnako transparentná ako v prípade spoločností s ručením obmedzeným, nebude verejnosti neprístupná tak ako štruktúry akciových spoločností. Spoločnosť musí viesť register akcionárov. Údaje zapísané v registri akcionárov budú s výnimkou rodného čísla a dátumu narodenia akcionára verejne dostupné,“ vysvetlil Bubla.

Špecifickým inštitútom pre JSA sú tiež akcie pre zamestnancov a iné fyzické osoby vykonávajúce činnosť pre spoločnosť. „Všeobecne platí, že kapitálová spoločnosť v zásade nemôže upisovať vlastné akcie. JSA môže upisovať akcie vytvárajúce jej základné imanie za podmienok ustanovených zákonom,“ povedal Bubla, pričom dodal, že takúto spoločnosť môže založiť jedna alebo viacero fyzických alebo právnických osôb.

Spoločnosť by mala z hľadiska organizačnej štruktúry fungovať ako klasická akciová spoločnosť s valným zhromaždením či predstavenstvom. „Za porušenie svojich záväzkov bude JSA zodpovedať celým svojím majetkom, akcionár za záväzky spoločnosti ručiť nebude,“ uzavrel Bubla.

štatutár, občiansky preukaz, čítačka, pošítač

Aktivovaný elektronický občiansky preukaz má len 44 % štatutárov

16.01.2017 15:44

Elektronický občiansky preukaz s aktivovaným bezpečnostným osobným kódom (BOK) má iba 44 percent právnických osôb.

Graf, euro, pero

Počet podnikateľských subjektov vlani rástol

11.01.2017 21:14

Ku koncu tretieho kvartálu 2016 bolo na Slovensku 579 434 podnikateľských subjektov evidovaných Štatistickým úradom SR.

zamestnanci, zamestnanec, živnostník

Traja zo štyroch živnostníkov si platia len minimálne odvody

08.12.2016 18:36

Poistné na sociálne poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu odvádza 156 506 živnostníkov a ostatných SZČO.

rakúsko, hranice, utečenci, migranti, migračná kríza,

Rakúsko chce kvôli pašerákom utečencov hraničné kontroly so Slovenskom

18.01.2017 22:13

Posilnenie ochrany hraníc so Slovenskom je jedným z opatrení, ktoré chcú rakúski ministri Doskozil a Sobotka predstaviť v najbližších dňoch.

Obama, Barack Obama, rozlúčkový prejav,

Trump má právo na svoju víziu, povedal Obama na poslednej tlačovke

18.01.2017 21:45, aktualizované: 22:45

Odchádzajúci prezident Barack Obama sa na svojej poslednej tlačovej konferencii v úrade zdržal príkreho hodnotenia názorov svojho nástupcu Donalda Trumpa.

Anders Behring Breivik

Odvolací proces s Breivikom sa skončil

18.01.2017 20:28

Odvolací proces s nórskym masovým vrahom Andersom Behringom Breivikom v kauze údajného porušovania jeho práv vo väzení sa v stredu skončil.

euro, eurozóna, peniaze, graf

Nobelista Stiglitz varuje Európu pred americkým scenárom

18.01.2017 19:29

Americký nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Joseph Stiglitz kritizoval plány Britov na opustenie EÚ a varoval Európu pred vývojom ako v USA.