Zamestnávateľom sa nepáči novela Zákonníka práce

Pripravovaná novela Zákonníka práce je podľa zamestnávateľov na Slovensku v rozpore s programovým vyhlásením vlády Ivety Radičovej (SDKÚ-DS).

07.10.2010 12:59
Zákon, súd, paragraf Foto:
Ilustračné foto
debata

„Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) zásadne nesúhlasí s predloženým návrhom novely Zákonníka práce a žiada jeho stiahnutie z legislatívneho procesu. Navrhovaná novela Zákonníka práce nepriaznivo ovplyvní flexibilitu trhu práce a bude mať reálne dopady na zamestnanosť,“ konštatuje RÚZ v pripomienkach k návrhu zákona.

Zamestnávatelia upozorňovali, že redukcia počtu agentúrnych zamestnancov na 10 % môže spôsobiť stratu tisícok pracovných miest. V priebehu pripomienkového konania rezort od tohto zámeru ustúpil. „V súčasnosti zamestnávatelia, ktorí využívajú službu zamestnávania prostredníctvom agentúr, majú približne 22 % zamestnancov prostredníctvom agentúr. Pri plánovanej redukcii na 10 % a pri započítaní negatívnych dopadov plánovaného zákazu reťazenia práce odhadujeme, že by mohlo bez práce ostať približne 15.000 zamestnan­cov,“ zdôrazňuje RÚZ.

Rezort práce odôvodňovalo tento limit tým, že navrhovaná právna úprava zabráni zneužívaniu agentúrnych zamestnancov. Opatrenie ale nakoniec nebude súčasťou Zákonníka práce. Dôvodom je podľa rezortu práce zistenie, že smernicu o dočasnej agentúrnej práci zapracovali zamestnanci príslušnej sekcie ministerstva nesprávne, nad rámec jej rozsahu a tento krok by spôsobil neprimerané sprísnenie podmienok pre agentúrne zamestnávanie.

Neprávnym opatrením podľa RÚZ však zostáva to, že po novom má mať zamestnávateľ povinnosť zaradiť zamestnanca na pôvodnú prácu resp. pracovisko po uplynutí rodičovskej dovolenky a považuje to za obmedzujúce a neefektívne opatrenie. „Ak sa doteraz vrátil zamestnanec po 3 rokoch do práce, zostal síce zamestnancom zamestnávateľa, avšak nemal nárok na pridelenie svojej pôvodnej práce. Počas troch rokov môže v rámci vykonávanej pracovnej činnosti dôjsť k mnohým zmenám a zapracovávanie pôvodného zamestnanca do staronovej pozície preto bude v mnohých prípadoch značne sťažené,“ uvádza v pripomienkach.

„Pokiaľ ide o povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancovi po návrate z rodičovskej dovolenky rovnakú pozíciu, ako mal pred odchodom, toto opatrenie je Slovenská republika povinná zakomponovať do svojej pracovnoprávnej legislatívy na základe požiadaviek Európskej komisie. Takisto je v súlade s judikatúrou Európskeho súdneho dvora,“ uviedla hovorkyňa rezortu práce Slavomíra Selešová.

debata chyba