Ako a kde hľadať prácu po škole

Ste čerstvý absolvent, ktorý si hľadá prácu? Nedajte sa odradiť hororovými príbehmi o nekonečných neúspešných pohovoroch a odmietaním zo strany personalistov. "Vezmite svoju budúcnosť do vlastných rúk s najmodernejším nástrojom na hľadanie zamestnania aký existuje - internetom, " radí personálna agentúra Grafton Slovakia.

euro, absolvent, studium, práca
Ilustračné foto.
Autor:

Najpragmatickejším dôvodom na používanie internetu pri hľadaní práce sú nízke vstupné náklady – nie je potrebné investovať do nákupu inzertných periodík, cestovať do agentúr práce, kontrolovať nástenky s inzerátmi, tlačiť životopis a rozosielať ho klasickou poštou. Všetky tieto fázy je možné realizovať cez internet – môžete vyhľadávať pracovné ponuky v pohodlí svojho domova na špecializovaných pracovných portáloch alebo si prezerať kariérne stránky spoločností, pre ktoré by ste chceli pracovať. Prostredníctvom jednoduchého formulára odpovedzte na pracovnú ponuku a pripojte svoj životopis. Ale ktorý kanál ponúka najlepšiu šancu na úspech?

Je dobre známe, že najlepšie miesta nebývajú zverejnené na pracovných portáloch. No aj napriek tomu tento portál pracovných miest v regióne a odbore, v ktorom chcete pracovať, vám pomôže oboznámiť sa s trhom práce. Dozviete sa, ktoré pozície sú najviac žiadané, aké sú obvyklé požiadavky a priemerný nástupný plat.

Môžete sa obrátiť na agentúru, aj keď nemáte konkrétnu predstavu o svojom vysnívanom zamestnaní. Najlepšie však je keď navštevujete webové stránky agentúr pravidelne. Môžete si vytvoriť účet na webovej stránke a zadať kritériá pre požadovanú pozíciu. Agentúra tiež poskytne zadarmo odborné poradenstvo. Po pohovore vás agentúra zaregistruje vo svojej databáze a ponúkne vám pozície na mieru podľa vašich požiadaviek a kvalít. Práca s agentúrou stojí za to, pretože niektorí zamestnávatelia, najmä veľké firmy, hľadajú vhodných kandidátov výhradne prostredníctvom agentúr.

Šťastie praje odvážnym, a tak najväčší extroverti môžu kontaktovať konkrétnu firmu priamo a „ponúknuť sa". Ak tak urobíte, nemusíte odvodiť svoju žiadosť na konkrétnu pracovnú ponuku v sekcii kariéry na internetových stránkach spoločnosti. Prezentujte svoje kvality, priložte ukážky svojej práce a naformulujte, pre ktorú prácu by ste boli najvhodnejší u svojho potenciálneho zamestnávateľa. Budete určite vyčnievať z anonymnej masy uchádzačov o zamestnanie.

Najžiadanejšie profesie

Absolventi, ktorí majú praktické skúsenosti alebo dobré jazykové znalosti, získavajú najvyššie ocenenie zo strany zamestnávateľov.

Najvyšší dopyt je po žiadateľoch o tieto pracovné miesta:

 • Vedec z oblasti informatiky
 • Programátor
 • Vývojár
 • Inžinier
 • Procesný inžinier
 • Vedec z oblasti aplikovaných vied
 • Odborník na logistiku
 • Predajca technických výrobkov
 • Viacjazyčný agent v rámci zdieľaných servisných centier
 • Skúsený obchodný špecialista

Dá sa povedať, že v porovnaní s ekonomickými alebo humanitnými smermi študenti stredných odborných škôl alebo vysokých škôl, ktoré poskytujú vzdelávanie v oblasti IT, moderných technológiách alebo v technických oblastiach, ako je zváranie, elektrotechnika, atď., sú vo výhodnejšej situácii. Každý rok potenciálni zamestnávatelia uchmatnú talentovaných, skúsených študentov, predtým, než absolvujú štúdium. Ostatní sa budú musieť viac snažiť, aby dostali ponuku.

Čo zamestnávatelia hľadajú u absolventov?

 • Jazykové znalosti. Angličtina je základnou požiadavkou; znalosť nemčiny ako druhého jazyka je veľká výhoda.
 • Schopnosť uplatniť teoretické vedomosti v praxi.
 • Praktické skúsenosti.

Zdroj: Grafton Slovakia

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

penazenka, peniaze

Dá sa preniesť dávka v nezamestnanosti do zahraničia?

24.03.2017 07:00

Vo všeobecnosti platí, že ak poberáte dávky v nezamestnanosti, musíte sa zdržiavať v krajine, v ktorej sú vám dávky vyplácané.

nezamestnaný, nezamestnanosť, odvody, práca

Pravidlá evidencie na úradoch práce budú prísnejšie

23.03.2017 07:30

Slovensko po poklese nezamestnanosti na viac ako osemročné minimum sprísni podmienky pre evidenciu ľudí na úradoch práce.

kuchár, robota, práca, zamestanie, varenie

Práca v zahraničí láka najmä odborníkov a špecialistov

23.03.2017 06:00

Ochota ľudí vycestovať za prácou do zahraničia je v krajinách Európy pomerne vysoká. Iba traja z desiatich zamestnancov vylučujú možnosť zárobku v zahraničí.

oheň, viking, Škótsko,

Pri Trnave horí skládka komunálneho odpadu

26.03.2017 18:49

Požiar skládky komunálneho odpadu na Zavarskej ceste v Trnave už šesť hodín likvidujú trnavskí hasiči.

Minister financií Wolfgang Schäuble

Schäuble: Erdogan napáchal škody, ktoré sa budú naprávať roky

26.03.2017 18:37

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble vyhlásil, že Recep Tayyip Erdogan svojou rétorikou v spore spôsobuje škody, ktoré bude treba naprávať roky.

Lukašenko, Minsk, Bielorusko

USA a EÚ vyzvali Minsk k oslobodeniu demonštrantov

26.03.2017 17:33

USA vyzvali bieloruský režim, aby oslobodil všetkých zadržaných účastníkov sobotňajších demonštrácií a zaručil občanom slobodu zhromažďovania a slobodu slova.

žena, alkohol, drink, víno, červené, party, oslava, prípitok

Boháči začali investovať do vína

26.03.2017 17:00

Čoraz viac milionárov hľadá alternatívne investičné príležitosti, do ktorých vložia svoje peniaze. Peniaze vkladajú aj do obrazov či drahých vín.