Väčšina absolventov je bez práce menej ako pol roka

Väčšina absolventov stredných a vysokých škôl bola ku koncu minulého roka nezamestnaná menej ako pol roka.

Menej ako tri mesiace bolo v evidencii úradov práce 3,3a tisíc absolventov škôl a od štyroch do šiestich mesiacov vyše 6,7 tisíca absolventov škôl. Ide spolu takmer o 69 % z celkového počtu 14,6 tisíca nezamestnaných absolventov. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Od siedmich do deviatich mesiacov nemalo ku koncu vlaňajška prácu takmer 2,8 tisíca absolventov a od desať do dvanásť mesiacov ďalších 356 absolventov škôl. Nad jeden rok bolo na úrade práce evidovaných takmer 1,5 tisíca absolventov, z toho sedem absolventov škôl bolo na úrade práce viac ako dva roky.

Najviac nezamestnaných absolventov evidujú úrady práce v Prešovskom kraji. Ku koncu minulého roka išlo o 3,5 tisíca osôb. Nasledujú Košický kraj s takmer 2,6 tisícami nezamestnaných absolventov a Žilinský kraj, kde bolo na konci vlaňajška bez práce takmer 2,1 tisíca absolventov. Naopak, najmenej absolventov škôl je bez práce v Bratislavskom a v Trnavskom kraji. V Bratislavskom kraji evidovali úrady práce 801 nezamestnaných absolventov a v Trnavskom kraji 928 absolventov hľadajúcich zamestnanie.

Absolventom školy je podľa zákona o službách zamestnanosti občan mladší ako 26 rokov veku, ktorý ukončil sústavnú prípravu na povolanie v dennej forme štúdia pred menej ako dvoma rokmi a pred zaradením do evidencie nezamestnaných nemal pravidelne platené zamestnanie. Pravidelne platené zamestnanie je zamestnanie, ktoré trvalo viac ako šesť mesiacov.

Súvisiace články:

penazenka, peniaze

Dá sa preniesť dávka v nezamestnanosti do zahraničia?

24.03.2017 07:00

Vo všeobecnosti platí, že ak poberáte dávky v nezamestnanosti, musíte sa zdržiavať v krajine, v ktorej sú vám dávky vyplácané.

nezamestnaný, nezamestnanosť, odvody, práca

Pravidlá evidencie na úradoch práce budú prísnejšie

23.03.2017 07:30

Slovensko po poklese nezamestnanosti na viac ako osemročné minimum sprísni podmienky pre evidenciu ľudí na úradoch práce.

kuchár, robota, práca, zamestanie, varenie

Práca v zahraničí láka najmä odborníkov a špecialistov

23.03.2017 06:00

Ochota ľudí vycestovať za prácou do zahraničia je v krajinách Európy pomerne vysoká. Iba traja z desiatich zamestnancov vylučujú možnosť zárobku v zahraničí.

oheň, viking, Škótsko,

Pri Trnave horí skládka komunálneho odpadu

26.03.2017 18:49

Požiar skládky komunálneho odpadu na Zavarskej ceste v Trnave už šesť hodín likvidujú trnavskí hasiči.

Minister financií Wolfgang Schäuble

Schäuble: Erdogan napáchal škody, ktoré sa budú naprávať roky

26.03.2017 18:37

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble vyhlásil, že Recep Tayyip Erdogan svojou rétorikou v spore spôsobuje škody, ktoré bude treba naprávať roky.

Lukašenko, Minsk, Bielorusko

USA a EÚ vyzvali Minsk k oslobodeniu demonštrantov

26.03.2017 17:33

USA vyzvali bieloruský režim, aby oslobodil všetkých zadržaných účastníkov sobotňajších demonštrácií a zaručil občanom slobodu zhromažďovania a slobodu slova.

žena, alkohol, drink, víno, červené, party, oslava, prípitok

Boháči začali investovať do vína

26.03.2017 17:00

Čoraz viac milionárov hľadá alternatívne investičné príležitosti, do ktorých vložia svoje peniaze. Peniaze vkladajú aj do obrazov či drahých vín.