Ako dovolenkujú zamestnaní Slováci?

Koľko prostriedkov minú na dovolenkový pobyt ženy a koľko muži? Z akých dôvodov Slováci dovolenku vynechajú? Aký vplyv má výška platu na výber dovolenky?

29.08.2016 10:30
debata (1)

Vyše štyridsať percent Slovákov si tento rok dopraje letnú dovolenku. Investovať do nej sú ochotní od 500 do 1 000 eur a najradšej cestujú k moru.

Z prieskumu portálu platy.sk vyplýva, že 43 % Slovákov absolvovalo alebo plánuje letnú dovolenku. Z ľudí, ktorí tento rok letnú dovolenku vynechajú, až 60 % tvrdí, že dôvodom sú financie. Najväčší podiel Slovákov, ktorí sú ochotní za dovolenku zaplatiť od 501 do 1 000 eur, žije v Nitrianskom, Banskobystrickom a Bratislavskom kra­ji.

O niečo lacnejšie dovolenky od 301 do 500 eur si dovolia tento rok Slováci žijúci v Trenčianskom, Žilinskom a Prešovskom kraji.

Do prieskumu sa zapojilo vyše 6 700 respondentov z celého Slovenska, ktorí odpovedali na to, či už absolvovali, alebo plánujú absolvovať letnú dovolenku. Odpoveď takmer tritisíc respondentov znela kladne.

Na druhej strane, 35 % ľudí, ktorí sa do prieskumu zapojili, dovolenku neplánuje a ďalších 21 % necháva otázku letných dovoleniek zatiaľ otvorenú a nevie, či ju v tomto roku zrealizuje. Najčastejším dôvodom skupiny ľudí, ktorá dovolenku v tomto roku neplánuje, je najmä finančná situácia.

„Zaujímavosťou však je, že kým ľudia zarábajúci do 1 500 eur v hrubom vynechajú dovolenku najmä pre finančné dôvody, ľudia s platom nad 1 500 eur si ju odoprú najmä pre pracovnú vyťaženosť,“ informoval Miroslav Dravecký, produktový manažér portálu Platy.sk.

„Podiel ľudí, ktorí sa rozhodli tento rok absolvovať letnú dovolenku, sa od západu smerom na východ Slovenska znižuje. Kým v Bratislavskom kraji tvorí podiel dovolenkárov takmer polovicu, na opačnej strane republiky, v Košickom kraji, je ich podiel nižší a tvorí 36 %,“ uvádza Dravecký.

„Na východnom Slovensku až 43 % ľudí z Prešovského kraja na tohtoročnej dovolenke nebolo a ani ju v najbližšom období neplánuje. Je to najmä pre nedostatok prostriedkov, ktoré by mohli na pobyt investovať. Investíciu do dovolenky nad 1 000 eur plánuje až 65 % ľudí v topmanažmente, oproti priemeru ide až o 50–percentný rozdiel.

S platom stúpa aj ochota investovať viac financií na dovolenku. Kým 33 % ľudí zarábajúcich do 600 eur v hrubom minie na dovolenku len do 150 eur, o niečo vyššie zarábajúca skupina ľudí s platom od 600 do 900 eur v hrubom minie na dovolenku od 301 do 500 eur. Dovolenku nad 1 000 eur si dovolí 41 % Slovákov zarábajúcich nad 1 500 eur. Zatiaľ čo pomocní a kvalifikovaní zamestnanci minú na dovolenku minimum financií, ľudia pracujúci v administratíve si môžu dovoliť drahšiu dovolenku od 301 do 500 eur. Dovolenku od 501 do 1 000 eur si dovolia Slováci pracujúci na kvalifikovaných pozíciách a ľudia v nižšom a strednom manažmente. Najlepšie je na tom topmanažment, kde až 65 % ľudí potvrdilo, že na dovolenku míňa od 1 000 eur, oproti celoslovenskému priemeru ide o takmer 50–percentný rozdiel.

Ak by sme sa pozreli na investície do dovolenky podľa dosiahnutého veku, mladí ľudia do 24 rokov a ľudia nad 55 rokov investujú do dovoleniek rovnaké množstvo financií, konkrétne od 301 do 500 eur. Pri produktívnej skupine ľudí od 25 do 55 rokov najväčší podiel tvoria práve tí, ktorí na dovolenku minú od 501 do 1 000 eur.

Koľko prostriedkov minú na letnú dovolenku ženy a koľko muži? Z prieskumu vyplýva, že muži aj ženy minú na letnú dovolenku zhruba rovnaké množstvo financií. K menšiemu rozdielu medzi pohlaviami dochádza pri dovolenkách nad 1 000 eur, ktoré si môže dovoliť väčšie percento mužov (19 %) oproti ženám (14 %).

Polovica Slovákov preferuje letnú dovolenku pri mori. Bez ohľadu na plat alebo pracovnú pozíciu dovolenku pri mori preferuje najväčšia skupina respondentov, ktorá tvorí takmer polovicu ľudí, ktorí sa zapojili do prieskumu. Hneď po zahraničných dovolenkách pri mori vyhľadávame oddych na Slovensku v horách. Práve túto možnosť využíva zhruba 30 % ľudí s platom do 600 eur v hrubom.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #dovolenka