Musí pracujúci dôchodca platiť sociálne odvody?

PORADŇA: Som dôchodkyňa a rada by som si zarobila zopár korún navyše k penzii. Ako je to s platením poistného na sociálne poistenie?

Dôchodok, dôchodcovia
Ilustračné foto
Autor: Pravda

Ako poberateľ akejkoľvek dôchodkovej dávky môžete z hľadiska sociálneho poistenia súčasne pracovať bez akéhokoľvek obmedzenia, teda bez toho, že by to malo vplyv na vašu dôchodkovú dávku. Obmedzenie neplatí, ani čo sa týka času výkonu práce, ani čo sa týka výšky dosiahnutého zárobku.

Ak popri dôchodku pracujete, musíte si plniť všetky povinnosti, teda aj platiť poistné na sociálne poistenie, ktoré vám z uzatvoreného pracovnoprávneho vzťahu vyplývajú v zmysle zákona o sociálnom poistení. Ak ako poberateľ starobného dôchodku a poberateľ predčasného starobného dôchodku máte uzatvorenú riadnu pracovnú zmluvu ako zamestnanec, platíte od januára 2008 poistné na starobné poistenie a na nemocenské poistenie, neplatíte poistné na poistenie v nezamestnanosti a na invalidné poistenie.

Váš zamestnávateľ platí okrem toho ešte poistné na úrazové poistenie, garančné poistenie a do rezervného fondu solidarity. Ak ste poberateľom invalidného dôchodku s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, v takom prípade platíte poistné na starobné poistenie, na invalidné poistenie a na nemocenské poistenie, neplatíte poistné na poistenie v nezamestnanosti.

To isté pri platení poistného na sociálne poistenie platí, aj keď ako poberateľ spomenutých dôchodkových dávok vykonávate samostatne zárobkovú činnosť a v zmysle zákona o sociálnom poistení vám vznikne povinnosť prihlásiť sa na poistenie a platiť poistné, čo sa posudzuje vždy k 1. júlu na základe dosiahnutých príjmov v predchádzajúcom roku. Navyše musíte však ešte platiť poistné do rezervného fondu solidarity. Iná situácia nastáva, ak všeobecne niekto (teda nielen poberateľ dôchodkovej dávky) pracuje na dohodu o vykonaní práce. Vás ako dôchodkyne sa týkajú vlastne dve dohody mimo pracovného pomeru – a to dohoda o vykonaní práce a dohoda o pracovnej činnosti. V takom prípade by ste si sama neplatili žiadne poistné, len váš zamestnávateľ by platil poistné na úrazové poistenie a na garančné poistenie.

Robert Fico, práca, zamestnanosť, balíček

Trh práce ožíva. Ako pomohli vládne opatrenia?

29.04.2015 06:00

Slovenská ekonomika zaznamenáva silný rast zamestnanosti. V tomto roku by mala stúpnuť najmenej o 15–tisíc pracovných miest.

euro, bankovky, mince, peniaze

Odborári žiadajú zvýšiť minimálnu mzdu na 410 eur

28.04.2015 14:58

Konfederácia odborových zväzov žiada, aby sa minimálna mzda od začiatku budúceho roka zvýšila zo súčasných 380 eur na 410 eur.

robotníci, drevo, drevár, sklad, práca,

Práce na Slovensku pribudne

27.04.2015 11:50

V prvom a druhom kvartáli tohto roka by mala miera zamestnanosti na Slovensku rásť o 0,4 % až 0,5 %.

fico, škôlka, draxler , bajan

Do roka má pribudnúť 3 600 miest pre škôlkarov

05.05.2015 13:00

Rezort školstva im odklepol financie na rozširovanie kapacít materských škôl, v priebehu roka by sa mali vytvoriť miesta pre viac ako 3 600 detí.

Robert Kaliňák

Kaliňák: Elektronické trhovisko je najväčšie protikorupčné opatrenie

05.05.2015 12:59

Rozhodnutie zriadiť elektronické trhovisko bolo správne a bolo to najväčšie protikorupčné opatrenie, ktoré prijala akákoľvek vláda, ktorá tu doteraz bola.

Pavol Abrhan

KDH: Najvyšší kontrolný úrad si neplní svoju funkciu

05.05.2015 12:50

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) pod vedením Jána Jasovského neplní podľa šéfa poslaneckého klubu KDH Pavla Abrhana svoju funkciu.

Islamský štát, vlajka, zástava, islamisti, Irak,

K útoku na výstavu karikatúr Mohameda v USA sa prihlásil Islamský štát

05.05.2015 12:44

K nedeľnému útoku na výstave karikatúr proroka Mohameda v americkom Texase, pri ktorom zahynuli dvaja ozbrojenci sa v utorok prihlásilo hnutie Islamský štát.