Zamestnanci môžu prísť od januára o vreckové

Pracovníci firiem budú musieť zrejme od januára pri zahraničných služobných cestách častejšie siahať na vlastné úspory. Môže sa im totiž stať, že od podniku nedostanú žiadne vreckové.

18.09.2010 08:24
Manažér, cesta, profesia, kufor, dovolenka Foto:
Ak zamestnanec nejaké peniaze od podniku na služobnú cestu dostane, zaplatí z nich štátu 19–percentnú daň z príjmu.
debata

Podľa noviniek, ktoré zaradilo ministerstvo financií do zákona o dani z príjmov, už nebude vreckové pre majiteľov firiem povinné. Budú sa môcť rozhodnúť, či ho vôbec zamestnancom vyplatia.

Koalícia sa už dohodla

Nové pravidlá majú zároveň zrušiť aj minimálnu hranicu vreckového, ktorú mali doteraz ľudia garantovanú. A keď už nejaké peniaze od podniku na služobnú cestu dostanú, zaplatia z nich štátu 19–percentnú daň z príjmu. To v súčasnosti tiež nemusia. „Keďže sa takto dohodli koaliční partneri, ministerstvo pripravilo v tomto duchu zmenu zákona,“ vysvetlil príčiny noviniek Mikuláš Gera z ministerstva fi nancií. Zákonom by sa mala v pondelok zaoberať tripartita a neskôr vláda.

„Je možné, že niektorí zamestnávatelia nebudú po novom vreckové vyplácať. Potom však negatívne ovplyvnia motiváciu pracovníkov, čo si každý šéf rozmyslí,“ doplnil Róbert Kičina, výkonný prezident Podnikateľskej aliancie Slovenska. Dobrovoľnosť pri vyplácaní vreckového však víta.

„Je dobré, keď štát ustupuje od regulácie takýchto detailov vo vzťahu zamestnanca a zamestnávateľa. Dokážu sa sami efektívne dohodnúť,“ dodal Peter Goliaš z Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy INEKO.

Zmizne aj dolná hranica vreckového

Doteraz mali pritom pracovníci zaručenú aj minimálnu hranicu vreckového vo výške piatich percent zo stravného v danom štáte. Po novom zmizne aj toto pravidlo, čo sa napríklad nepáči ani generálnej prokuratúre.

„Vypustenie dolnej hranice vreckového pri zahraničnej pracovnej ceste môže znamenať, že zamestnanec nedostane od zamestnávateľa žiadne vreckové alebo len minimálne, ktoré nepokryje jeho vedľajšie výdavky. Bude tak nútený niektoré nevyhnutné nedokladovateľné výdavky uhrádzať z vlastných úspor,“ uviedla prokuratúra v pripomienkach k návrhu zákona.

Napríklad ak sa v súčasnosti vybral zamestnanec na sedemdňovú služobnú cestu do Belgicka, na jeden deň v tejto krajine mu prináleží 45 eur stravného. Zamestnávateľ mu musel dať najmenej minimálnu hranicu vreckového – 5 percent zo stravného. Na týždeň mal tak istých takmer 16 eur, ktoré mohol minúť na iné výdavky, ako je strava. Po novom sa bude môcť firma rozhodnúť, či mu vôbec túto sumu vyplatí, alebo nie. Ak áno, pracovník z nej zaplatí ešte štátu aj daň. V spomínanom prípade mu tak z vreckového ubudnú približne tri eurá.

„Keď sa začne vreckové zdaňovať, objem peňazí určených pre zamestnancov poklesne. Alebo môže firma vreckové pre ľudí zvýšiť, aby aj po odrátaní dane dostávali rovnakú sumu. Skôr sa však domnievam, že väčšina fi riem pristúpi na prvú možnosť,“ zhodnotil Kičina. Toto opatrenie je súčasťou šetriaceho balíčka, ktorým chce ministerstvo financií zaplátať dieru v štátnej kase. Financmajstri odhadujú, že na ňom v budúcom roku naženú do rozpočtu 100– tisíc eur.

Zmeny čakajú aj policajtov a vojakov

Nové zmeny pritom čakajú aj vojakov či policajtov na službách v zahraničí. Ministerstvo zdravotníctva navrhuje zaviesť platenie odvodov z príspevkov poskytovaných vojakom v zahraničných vojenských operáciách a tiež z príjmov policajtov, ktorí vykonávajú službu v zahraničí. Proti novinkám sú však rezorty vnútra či obrany. Rozpor ministerstiev doteraz nebol vyriešený, konečné slovo tak bude mať až vláda.

debata chyba