Absolventi informatiky či ekonómie požadujú napriemerné platy

Priemerný očakávaný plat absolventov vysokých škôl uvádzaný v ich životopisoch, keď vstupujú na trh práce, je 935 eur mesačne.

Najvyššie platové očakávania majú absolventi Slovenskej technickej univerzity, najnižšie absolventi fakúlt humanitného a pedagogického zamerania.

"Pri stanovaní priemerného očakávaného platu absolventov sme vychádzali zo vzorky 10 559 respon­dentov, ktorí v životopise na portáli Profesia.sk uviedli výšku požadovaného platu. „Absolventi, ktorí prichádzajú na trh práce, vyžadujú od zamestnávateľa dobrý plat, benefity a flexibilitu. Sú sebavedomí, neboja sa diskutovať o podmienkach a záleží im na tom, pre akú značku zamestnávateľa budú pracovať,“ uviedla Ivana Molnárová, výkonná riaditeľka spoločnosti Profesia.

Okrem adekvátneho platového ohodnotenia požadujú
absolventi aj benefity a flexibilitu.
Okrem adekvátneho platového ohodnotenia požadujú absolventi aj benefity a flexibilitu.
Autor: SHUTTERSTOCK

Svoju hodnotu na pracovnom trhu si cenia najvyššie absolventi odboru informatika. Na svojej výplatnej páske by radi videli v priemere 1 113 eur v hrubom, čo tvorí rozdiel 178 eur voči priemeru. Očakávania nad priemerom majú aj absolventi strojárstva, stavebníctva, ekonomiky či práva. Naopak, najmenšie očakávania majú absolventi pedagogiky a teológie. Práve tí by sa uspokojili s nástupným platom pod úrovňou 800 eur v hrubom.

Viac o štúdiu na vysokej škole

Najvyššie platové očakávania majú jednoznačne absolventi Slovenskej technickej univerzity – konkrétne bývalí študenti fakulty elektrotechniky a informatiky, ktorí by chceli zarábať 1 312 eur mesačne v hrubom. Hneď za nimi by sa na druhej a tretej priečke v rebríčku umiestnili absolventi fakulty informatiky a informačných technológií a strojníckej fakulty. Podľa portálu Platy.sk tvorí priemerný plat vysokoškolsky vzdelaného človeka 1 150 eur. Očakávania absolventov s technickým zameraním sú teda nadpriemerné. Súvisí to aj s tým, že na pracovnom trhu je nedostatok práve technicky orientovaných ľudí, a preto je pre absolventov s týmto zameraním jednoduchšie uplatniť sa.

Najnižšie platové očakávania majú absolventi fakúlt humanitného a pedagogického zamerania. Bývalí študenti Fakulty stredoeurópskych štúdií na Univerzite Konštantína Filozofa v kolónke Očakávaný plat uviedli priemerne sumu 657 eur v hrubom. Na porovnanie, priemerná hrubá mesačná mzda vysokoškolsky vzdelaného človeka je podľa platového portálu Platy.sk 1 150 eur v hrubom.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Študent, euro

Z akých zdrojov možno financovať štúdium

18.03.2017 06:00

Prinášame možnosti, akými rôznymi spôsobmi je možné štúdium na vysokej škole financovať.

študent

Národné porovnávacie skúšky nahrádzajú prijímacie skúšky

17.03.2017 06:00

NPS sú písomné testy, ktoré môžu buď dopĺňať, alebo celkom nahradiť prijímacie skúšky na vysokú školu.

študenti

Vyberáte si vysokú školu? Kam ešte možno podať prihlášku?

16.03.2017 06:00

Väčšina vysokých škôl uzavrela možnosť podať prihlášku na štúdium už 28. februára. Stále však zostáva dostatok škôl, kde sa ešte môžete prihlásiť.

oheň, viking, Škótsko,

Pri Trnave horí skládka komunálneho odpadu

26.03.2017 18:49

Požiar skládky komunálneho odpadu na Zavarskej ceste v Trnave už šesť hodín likvidujú trnavskí hasiči.

Minister financií Wolfgang Schäuble

Schäuble: Erdogan napáchal škody, ktoré sa budú naprávať roky

26.03.2017 18:37

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble vyhlásil, že Recep Tayyip Erdogan svojou rétorikou v spore spôsobuje škody, ktoré bude treba naprávať roky.

Lukašenko, Minsk, Bielorusko

USA a EÚ vyzvali Minsk k oslobodeniu demonštrantov

26.03.2017 17:33

USA vyzvali bieloruský režim, aby oslobodil všetkých zadržaných účastníkov sobotňajších demonštrácií a zaručil občanom slobodu zhromažďovania a slobodu slova.

žena, alkohol, drink, víno, červené, party, oslava, prípitok

Boháči začali investovať do vína

26.03.2017 17:00

Čoraz viac milionárov hľadá alternatívne investičné príležitosti, do ktorých vložia svoje peniaze. Peniaze vkladajú aj do obrazov či drahých vín.

Portal VS