Firmy chcú mladých ľudí. Ponúk pre absolventov pribudlo

Vývoj pracovného trhu na Slovensku je pre mladých ľudí hľadajúcich si prácu priaznivý.

Tí si môžu vyberať z podstatne vyššieho množstva pracovných príležitostí ako po minulé roky a je pre nich výrazne jednoduchšie zamestnať sa. Od absolventov sa očakáva, že pri vstupe na trh práce budú mať za sebou prvé pracovné skúsenosti, či už ide o brigády, stáže, jazykové pobyty, alebo dobrovoľníctvo. Zamestnávatelia ocenia najmä skúsenosti s prácou v zahraničí, kde si študent môže zlepšiť jazykové znalosti.

Najviac ponúk na pracovnom trhu si nájdu programátori, IT a
finanční analytici či softvéroví inžinieri.
Najviac ponúk na pracovnom trhu si nájdu programátori, IT a finanční analytici či softvéroví inžinieri.
Autor: SHUTTERSTOCK

Najviac pracovných príležitostí mohli absolventi nájsť v oblasti informačných technológií, ekonomiky, financií a účtovníctva, ale išlo aj o ponuky v administratíve, obchode a elektrotechnike. Firmy vo veľkej miere obsadzovali najmä technické pozície, najčastejšie išlo o pracovné príležitosti v oblasti informačných technológií. V tejto oblasti mohli absolventi nájsť najviac pracovných príležitosti na pozície programátor, softvérový inžinier a IT analytik.

Odvetvia s najväčším počtom ponúk vhodných pre absolventov

 • informačné technológie
 • ekonomika, financie, účtovníctvo
 • administratíva
 • obchod
 • elektrotechnika a energetika

Z dlhodobého hľadiska môžu byť pre absolventov zaujímavé najmä technicky orientované pracovné pozície, kde nájdu absolventi perspektívnu, trvalú a dobre platenú prácu. Na portáli Profesia.sk takmer tretina absolventov vysokých škôl reaguje na pracovné ponuky uvádzajúce minimálne požadované vzdelanie stredoškolské s maturitou. Na ponuky vyžadujúce vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa reflektuje približne 70 % uchádzačov s rovnakým uvedeným stupňom vzdelania v životopise.

Pozície s najväčším počtom ponúk pre absolventov

 • programátor
 • administratívny pracovník, referent
 • softvérový inžinier
 • IT analytik
 • finančný analytik

Absolventi vysokých škôl často po škole hľadajú uplatnenie v iných odboroch, ako vyštudovali. Vo všeobecnosti sa najmä absolventi spoločenských, humanitných vied, učiteľstva, či dokonca absolventi ekonómie snažia hneď po škole uplatniť v administratíve. Až 70 % absolventov spoločenských vied vo svojom životopise uvádza že má záujem o pozíciu administratívneho pracovníka.

Zatiaľ čo medzi najčastejšími inzerovanými pracovnými ponukami, ktoré sú vhodné aj pre absolventov, sú najmä technické pozície z oblasti výroby či informačných technológií, absolventi najviac vyhľadávajú pozície v administratíve. Na pracovnom trhu tak vzniká nepomer medzi ponukami v technickom odvetví a dopytom zo strany uchádzačov, ktorí sa snažia uplatniť v administratíve.

Top 5 oblastí, kde majú firmy najväčší problém nájsť zamestnancov

 • informačné technológie
 • telekomunikácie
 • elektrotechnika a energetika
 • strojárstvo
 • automobilový priemysel

Súvisiace články:

pracant, študent, brigáda

Prečo začať pracovať pri štúdiu?

17.02.2017 07:00

Na vysokej škole získate množstvo teoretických poznatkov. V závislosti od budúcej profesie potom niektoré poznatky využijete, niektoré zabudnete.

dievča, štúdium, banka, úver,

Banky poskytujú vysokoškolákom úvery aj účty

16.02.2017 07:00

ČSOB ponúka študentský FUN účet pre mladých od 15 až do 28 rokov. Mladí do 19 rokov ho získajú automaticky bez poplatku.

vysoké školy, univerity, pôžička

Študenti si môžu požičať na štúdium od štátu

15.02.2017 07:00

Študenti, ktorí nemajú dostatok vlastných prostriedkov a nezískali štipendium, si môžu skúsiť požičať peniaze od štátu.

platan, budatín

Platan z Budatína bojuje o titul Európsky strom roka

21.02.2017 08:00

Ešte týždeň môžeme hlasovať o európsky strom roka. Medzi finalistami je aj platan javorolistý, ktorý už 270 rokov rastie pri Budatínskom hrade neďaleko Žiliny.

voľby, Krym

Kremeľ odmietol mierový plán na prenájom Krymu

21.02.2017 07:55

Kremeľ poprel akýkoľvek podiel na údajnom mierovom pláne pre Ukrajinu, ktorý zostavil ukrajinský opozičný poslanec s dvoma poradcami prezidenta USA Donalda Trumpa.

Opel Insignia Grand Sport - 2017

O prevzatí značky Opel automobilkou PSA rokujú aj vlády

21.02.2017 07:55

Francúzska skupina PSA zatiaľ neposkytla Berlínu záruky, že v prípade kúpy značky Opel zachová všetky továrne a pracovné miesta v Nemecku.

ukrajina, protest, kyjev,

Kyjev dostal v Mníchove studenú sprchu

21.02.2017 07:34

Spojené štáty nemenia pohľad na ukrajinskú krízu, trvajú na suverenite a územnej celistvosti európskych štátov," vyhlásil americký viceprezident Mike Pence.

Portal VS