Firmy chcú mladých ľudí. Ponúk pre absolventov pribudlo

Vývoj pracovného trhu na Slovensku je pre mladých ľudí hľadajúcich si prácu priaznivý.

Tí si môžu vyberať z podstatne vyššieho množstva pracovných príležitostí ako po minulé roky a je pre nich výrazne jednoduchšie zamestnať sa. Od absolventov sa očakáva, že pri vstupe na trh práce budú mať za sebou prvé pracovné skúsenosti, či už ide o brigády, stáže, jazykové pobyty, alebo dobrovoľníctvo. Zamestnávatelia ocenia najmä skúsenosti s prácou v zahraničí, kde si študent môže zlepšiť jazykové znalosti.

Najviac ponúk na pracovnom trhu si nájdu programátori, IT a
finanční analytici či softvéroví inžinieri.
Najviac ponúk na pracovnom trhu si nájdu programátori, IT a finanční analytici či softvéroví inžinieri.
Autor: SHUTTERSTOCK

Najviac pracovných príležitostí mohli absolventi nájsť v oblasti informačných technológií, ekonomiky, financií a účtovníctva, ale išlo aj o ponuky v administratíve, obchode a elektrotechnike. Firmy vo veľkej miere obsadzovali najmä technické pozície, najčastejšie išlo o pracovné príležitosti v oblasti informačných technológií. V tejto oblasti mohli absolventi nájsť najviac pracovných príležitosti na pozície programátor, softvérový inžinier a IT analytik.

Odvetvia s najväčším počtom ponúk vhodných pre absolventov

 • informačné technológie
 • ekonomika, financie, účtovníctvo
 • administratíva
 • obchod
 • elektrotechnika a energetika

Z dlhodobého hľadiska môžu byť pre absolventov zaujímavé najmä technicky orientované pracovné pozície, kde nájdu absolventi perspektívnu, trvalú a dobre platenú prácu. Na portáli Profesia.sk takmer tretina absolventov vysokých škôl reaguje na pracovné ponuky uvádzajúce minimálne požadované vzdelanie stredoškolské s maturitou. Na ponuky vyžadujúce vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa reflektuje približne 70 % uchádzačov s rovnakým uvedeným stupňom vzdelania v životopise.

Pozície s najväčším počtom ponúk pre absolventov

 • programátor
 • administratívny pracovník, referent
 • softvérový inžinier
 • IT analytik
 • finančný analytik

Absolventi vysokých škôl často po škole hľadajú uplatnenie v iných odboroch, ako vyštudovali. Vo všeobecnosti sa najmä absolventi spoločenských, humanitných vied, učiteľstva, či dokonca absolventi ekonómie snažia hneď po škole uplatniť v administratíve. Až 70 % absolventov spoločenských vied vo svojom životopise uvádza že má záujem o pozíciu administratívneho pracovníka.

Zatiaľ čo medzi najčastejšími inzerovanými pracovnými ponukami, ktoré sú vhodné aj pre absolventov, sú najmä technické pozície z oblasti výroby či informačných technológií, absolventi najviac vyhľadávajú pozície v administratíve. Na pracovnom trhu tak vzniká nepomer medzi ponukami v technickom odvetví a dopytom zo strany uchádzačov, ktorí sa snažia uplatniť v administratíve.

Top 5 oblastí, kde majú firmy najväčší problém nájsť zamestnancov

 • informačné technológie
 • telekomunikácie
 • elektrotechnika a energetika
 • strojárstvo
 • automobilový priemysel

Súvisiace články:

škola, žiak, domáce úlohy

Prvá päťka? Za zhoršeným prospechom môže byť niekoľko faktorov

24.03.2017 17:03

Mať doma samého jednotkára je snom mnohým rodičov, ale nie vždy sa to dá.Dobré výsledky v škole sa môžu zrazu zmeniť. Čo robiť, ak sa školákovi pokazí prospech?

maturita, maturant

Otestujte sa: Ktoré slová či vety sú napísané správne?

13.03.2017 15:25

Maturantov čaká prvá skúška - písomné testy, aj zo slovenského jazyka. Pravda priniesla viacero článkov o slohu aj najčastejších gramatických chybách, je čas sa otestovať.

trieda, žiaci

Nielen pre maturantov: Najčastejšie omyly pri používaní slovenčiny

10.03.2017 07:00

Pripravili sme pre vás prehľad o tom, ako správne písať cudzie slová, ako skloňovať slová, pri ktorých to môže byť často problematické, a mnoho ďalších pravidiel slovenčiny.

oheň, viking, Škótsko,

Pri Trnave horí skládka komunálneho odpadu

26.03.2017 18:49

Požiar skládky komunálneho odpadu na Zavarskej ceste v Trnave už šesť hodín likvidujú trnavskí hasiči.

Minister financií Wolfgang Schäuble

Schäuble: Erdogan napáchal škody, ktoré sa budú naprávať roky

26.03.2017 18:37

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble vyhlásil, že Recep Tayyip Erdogan svojou rétorikou v spore spôsobuje škody, ktoré bude treba naprávať roky.

Lukašenko, Minsk, Bielorusko

USA a EÚ vyzvali Minsk k oslobodeniu demonštrantov

26.03.2017 17:33

USA vyzvali bieloruský režim, aby oslobodil všetkých zadržaných účastníkov sobotňajších demonštrácií a zaručil občanom slobodu zhromažďovania a slobodu slova.

žena, alkohol, drink, víno, červené, party, oslava, prípitok

Boháči začali investovať do vína

26.03.2017 17:00

Čoraz viac milionárov hľadá alternatívne investičné príležitosti, do ktorých vložia svoje peniaze. Peniaze vkladajú aj do obrazov či drahých vín.

Portal VS