Slovenské VŠ zaostávajú za českými, vo výsledkoch i financovaní

Slovenské vysoké školy za českými univerzitami naďalej zaostávajú, vzhľadom na priepastný rozdiel v ich financovaní sa však Slovákom s českými kolegami ešte darí držať krok. Uviedli to zástupcovia občianskeho združenia Akademická rankingová a ratingová agentúra (ARRA), ktoré v v spolupráci s českým portálom Navigátorka.cz porovnávalo slovenské a české fakulty v publikačnej činnosti, doktorandskom štúdiu a financovaní vedy.

19.03.2009 12:29
Veda, výskum, škola, VŠ Foto:
Ilustračné foto
debata

Vo štvrtok to vyhlásili zástupcovia občianskeho združenia Akademická rankingová a ratingová agentúra (ARRA), ktoré v v spolupráci s českým portálom Navigátorka.cz porovnávalo slovenské a české fakulty v publikačnej činnosti, doktorandskom štúdiu a financovaní vedy.

„Publikačná činnosť slovenských fakúlt je v porovnaní s českými trojnásobne nižšia, české fakulty však dostávajú na vedeckú činnosť 4,5-násobne viac peňazí z verejných zdrojov ako slovenské,“ povedal spoluautor porovnávacej štúdie Ján Pišút. Za hlavný dôvodom zaostávania slovenských fakúlt za českými v oblasti vedy označil „priepastný rozdiel vo financovaní výskumu z verejných zdrojov na Slovensku a v Česku“. „Z tohto pohľadu sme zaznamenali udržanie kroku s Českom,“ tvrdil bývalý minister školstva Pišút.

„Došlo k zhoršeniu dynamiky, a nie kvality,“ zdôraznil ďalší z autorov štúdie Ivan Ostrovský, ktorý pôsobí na najstaršej slovenskej vysokej škole – Univerzite Komenského. Poznamenal, že nedostatok peňazí nie je pre slovenské vysoké školy iba výhovorkou. „Z podvýživeného človeka nevychováte špičkového športovca,“ namietol. Pišút pripustil, že problém nie je iba v nedostatku peňazí, ale aj v ich prerozdeľovaní. „U nás máme tendencie dávať všetkým rovnako bez ohľadu na výsledky,“ tvrdil.

Peniaze sú podľa ARRA aj dôvodom toho, že krajina prichádza o svoj vedecký potenciál. Zatiaľ čo na Slovensku študuje viac doktorandov ako u západných susedov, štúdium ich dokončí už menej ako v Česku. „Odchádzajú do iných oblastí,“ vysvetlil Ostrovský. Zároveň pripomenul, že približne 20 000 Slovákov študuje na českých univerzitách. „Zatiaľ to výsledky v oblasti vedy neovplyvňuje,“ zdôraznil Pišút. Nevylúčil však, že v budúcnosti môžu české vysoké školy „potiahnuť“ aj talentovaní Slováci.

V Česku po 16 rokoch od rozdelenia republiky pôsobí podľa informácií na internetovej stránke tamojšieho ministerstva školstva 26 verejných, 45 súkromných a dve štátne vysoké školy, na ktorých v roku 2007 študovalo takmer 345 000 vysokoš­kolákov. Na Slovensku je dvadsať verejných, desať súkromných a tri štátne vysoké školy, ktoré v roku 2007 navštevovalo 220 059 študentov.

debata chyba