Platy v školách neporastú každému rovnako

Nie všetci učitelia si v budúcom roku polepšia o toľko, ako sľubuje vláda. Nové pravidlá, ktoré chystá minister školstva Ján Mikolaj (SNS), znevýhodnia starších pred dôchodkom. Pedagógovia tiež zrejme prídu o päťpercentný príplatok k triednictvu.

26.10.2008 11:26
Učiteľka Foto: ,
Ilustračné foto
debata

Kabinet premiéra Roberta Fica (Smer) v štátnom rozpočte počíta s 10,5-percentným rastom učiteľských zárobkov. Minister Mikolaj však pripustil, že s takým zvýšením nemôže rátať každý. „Bude to tak okolo osem percent,“ konštatoval minister.

Peniaze navyše má Mikolaj pre prípad, ak parlament prijme nový zákon o pedagógoch. V takom prípade by si prilepšili tí, ktorí sa rozhodnú ďalej študovať. Podľa škôl budú v nevýhode najmä starší. Mikolaj totiž ráta s tým, že učitelia budú mať sedem rokov na to, aby dosiahli vrchol v kariére.

„Mladí začínajúci učitelia tento systém určite ocenia. U nás má generácia okolo tridsiatky veľký záujem o aktivity z metodického centra a vzdelávacie kurzy, ktoré ponúkame,“ hovorí Marta Halabicová, zástupkyňa riaditeľa na Základnej škole Karpatská v Žiline.

Zároveň však dodáva, že pre starších učiteľov pred dôchodkom platové hodnotenie podľa kariérneho rebríčka nie je motivujúce. „Podľa mojich skúseností im viac vyhovoval starý systém, keď po určitých rokoch automaticky dostali postup,“ konštatovala.

Minister uviedol, že prostriedky navyše dostanú tí, ktorí sa prihlásia na postgraduálne štúdium na vysokú školu, prípadne napíšu novú učebnicu. Práca navyše s deťmi v triede však podľa Mikolaja ocenená nebude, keďže, ako tvrdí, nedá sa odmerať. Minister tiež zvažuje zrušenie niektorých príplatkov, ktoré učitelia dostávajú k mzde. Ako jeden z nich menoval triednický.

„My neprijímame nových ľudí na základe počtu certifikátov, ale po skúšobných hodinách. Musím vidieť, aký majú vzťah k deťom, akú atmosféru vedia vytvoriť v triede. K tomu nepotrebujem ich diplomy a osvedčenia,“ komentovala Eva Orságová, riaditeľka Súkromnej základnej školy pre intelektovo nadaných žiakov v Bratislave.

Prácu triedneho učiteľa zasa považuje Halabicová za dôležitú, preto nie je podľa nej správne, ak by mal prísť o peniaze. „Triedny učiteľ je zodpovedný za množstvo vecí, ktoré nie sú docenené,“ zdôraznila Halabicová.

Učitelia v súčasnosti zarobia v priemere 21 157 korún (702,3 eura) mesačne. Na budúci rok ráta rezort so zvýšením na asi 23-tisíc korún (763,5 eura).

Minister by mal čoskoro predložiť návrh zákona, ktorý prinesie kariérový rast. Ak ho vláda a snemovňa prijmú, začne platiť od budúceho roka. Mikolaj ráta s tým, že učiteľ, ktorý sa bude ďalej vzdelávať, môže do siedmich rokov získať až 40 percent navyše k základnej mzde. V takom prípade by mohol napríklad špeciálny pedagóg zarobiť približne 35-tisíc korún (1 161,8 eura).

debata chyba