České firmy žiadajú vládu: Chceme viac Ukrajincov

Zamestnávatelia v Česku vyzvali vládu, aby riešila nedostatok pracovníkov v krajine a umožnila dočasný nábor ukrajinských uchádzačov o prácu.

Informovala o tom v pondelok česká Hospodárska komora a Zväz priemyslu a dopravy. Vládny projekt na legálne prijímanie Ukrajincov podľa nich v praxi nefunguje. Kvóta je vyčerpaná do júna a vybavenie pracovnej karty pre jedného uchádzača trvá až šesť mesiacov. Vláda sa má problematikou zaoberať v stredu.

„Vyzývame vládu ČR, aby urýchlene prijala návrh na navýšenie personálnej kapacity ministerstiev zahraničných vecí a vnútra s cieľom urýchliť priznanie vyššieho počtu žiadostí o zamestnanecké karty a pomohla firmám zabezpečiť potrebné chýbajúce personálne zdroje na zabezpečenie výroby a služieb,“ znie hlavná požiadavka predstaviteľov biznisu.

„Vzhľadom na rekordne vysokú zamestnanosť v ČR nie je možné voľné pracovné miesta obsadiť českými uchádzačmi. Preto sa firmy obracajú do zahraničia. Ak sa vláda rozhodla, že im v tom pomôže, nemôže predsa ignorovať nefungujúcu situáciu. Firmy potrebujú zamestnancov teraz, nie o pol roka. Dovtedy môžu naše firmy prísť o zákazky, zákazníkov a čoskoro budú riešiť opačný problém, než je nábor zamestnancov,“ uviedol prezident Zväzu priemyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Nepružnosť orgánov napríklad v porovnaní s Poľskom je podľa prezidenta Hospodárskej komory Vladimíra Dlouhého až zahanbujúca. „Dlhodobo nás Ukrajinci samozrejme nezachránia, ale krátkodobo môžu pomôcť. Vláda pre to však musí niečo urobiť,“ poznamenal.

České ministerstvo zahraničných vecí od februára zvýšilo mesačnú kvótu pre prijímanie žiadostí o pracovné povolenie pre Ukrajincov z 320 na 400. Ak vláda schváli personálne posilnenie generálneho konzulátu v Ľvove, kvóta sa zdvihne na 800. Vláda od novembra 2015 schválila dva projekty, ktorých cieľom je uľahčiť príchod Ukrajincov do českých firiem. Zamestnávatelia si opakovane sťažovali na to, že aj tak je vybavovanie pracovných povolení zdĺhavé.

Hospodárska komora v januári uviedla, že firmám sa podľa údajov úradov práce nedarí obsadiť viac než 130 000 voľných pozícií. Najväčší dopyt je po obrábačoch, zváračoch, montážnych robotníkoch, skladníkoch, obsluhách vysokozdvižných vozíkov alebo vodičoch nákladných vozidiel. Českým firmám ale chýbajú aj krajčírky, pekári, pestovateľov alebo tlačiarov.

Minister zahraničných Lubomír Zaorálek (ČSSD) vlani v máji upozornil na to, že obsadiť státisíce miest Ukrajincami nebude možné. Počet vybavených pracovných povolení pre rok 2016 vtedy odhadol na 5000.

Euro, peniaze, výplata, mzda

Odbory: Švajčiarske platy súčasným tempom nikdy nedobehneme

07.02.2017 11:17

Slovensko pri súčasnom tempe približovania miezd nikdy nedobehne Švajčiarsko z pohľadu priemerného mesačného čistého príjmu.

ľudia, práca, profesia, mladí, mládež, študent, štúdium

Slovensko je na 37. mieste v lákaní a udržaní talentov

16.01.2017 14:00

Slovensko sa spomedzi stovky krajín sveta umiestnilo na 37. priečke z hľadiska schopnosti udržať a prilákať talentovaných ľudí na pracovný trh.

ľudia, práca, profesia, mladí, mládež, študent, štúdium

Mladí Španieli už neodchádzajú hromadne za prácou do Nemecka

31.12.2016 18:47

Španielske hospodárstvo rastie a pre mladých Španielov už nie je Nemecko zasľúbenou krajinou.

platan, budatín

Platan z Budatína bojuje o titul Európsky strom roka

21.02.2017 08:00

Ešte týždeň môžeme hlasovať o európsky strom roka. Medzi finalistami je aj platan javorolistý, ktorý už 270 rokov rastie pri Budatínskom hrade neďaleko Žiliny.

voľby, Krym

Kremeľ odmietol mierový plán na prenájom Krymu

21.02.2017 07:55

Kremeľ poprel akýkoľvek podiel na údajnom mierovom pláne pre Ukrajinu, ktorý zostavil ukrajinský opozičný poslanec s dvoma poradcami prezidenta USA Donalda Trumpa.

Opel Insignia Grand Sport - 2017

O prevzatí značky Opel automobilkou PSA rokujú aj vlády

21.02.2017 07:55

Francúzska skupina PSA zatiaľ neposkytla Berlínu záruky, že v prípade kúpy značky Opel zachová všetky továrne a pracovné miesta v Nemecku.

ukrajina, protest, kyjev,

Kyjev dostal v Mníchove studenú sprchu

21.02.2017 07:34

Spojené štáty nemenia pohľad na ukrajinskú krízu, trvajú na suverenite a územnej celistvosti európskych štátov," vyhlásil americký viceprezident Mike Pence.