Mladí Španieli už neodchádzajú hromadne za prácou do Nemecka

Španielske hospodárstvo rastie a pre mladých Španielov už nie je Nemecko zasľúbenou krajinou.

Začiatkom roku 2011 vyhlásila nemecká kancelárka na návšteve v Španielsku, že Nemecko nutne potrebuje „stotisíc“ inžinierov. V prípade mládeže jej slová padli na úrodnú pôdu. Všetci chceli preč, pretože nezamestnanosť mladých v Španielsku bola vtedy s 53 percentami na prvom mieste v Európskej únii. Medzi rokmi 2010 a 2014 sa počet Španielov zamestnaných v Spolkovej republike zvýšil podľa údajov Spolkovej agentúry práce z 38 000 na 64 000. Zo žiadnej inej juhoeurópskej krajiny zasiahnutej krízou neprišlo viac ľudí, napísal denník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Najskôr sa museli naučiť nemecky. Pred madridským Goetheoho inštitútom sa tvorili dlhé rady. Počet študentov sa skoro zdvojnásobil. V rekordnom roku 2012 sa tu učilo 6370 študentov, viac ako v akomkoľvek nemeckom kultúrnom stredisku na svete.

V roku 2012 spustila nemecká vláda projekt, ktorý mal mladým Európanom pomáhať so začiatkom v Nemecku, súčasťou bol aj päťmesačný intenzívny jazykový kurz. Program bol otvorený všetkým Európanom, ale väčšinu účastníkov tvorili Španieli. Ešte tento rok, keď sa program končí, sa do neho zapojilo 1539 Španielov, 280 Talianov a 167 Grékov.

Záujem o španielsku pracovnú silu zo strany nemeckých firiem je veľký do dneška, ale začali chýbať peniaze. Keď potom pred viac ako rokom prišli do Nemecka státisíce utečencov, dúfali tunajší zamestnávatelia, že toľko potrebný dorast nájdu medzi nimi. Medzitým sa však ukázalo, že veľkej časti Sýrčanov, Afgancov a Afričanov chýba potrebná kvalifikácia.

Ale aj Španieli, ktorí ju majú, sa v Nemecku nepresadzujú ľahko. Podľa štúdie nadácie Hans-Böckler Stiftung je pre dve tretiny z nich najväčším problémom nedostatočná znalosť nemčiny. Ťažkosti majú ale aj s cudzou kultúrou. Mladí Španieli z veľkomiest ako Madrid sa v Nemecku ocitli v odľahlých dedinách v Sasku a Meklenbursku-Predpomoransku. Mnohí z nich sú na svoje rodiny viazaní viac ako rovnako starí Nemci. Túžbu po domove im sťažuje zžiť sa s novým prostredím.

Podľa Nemeckej obchodnej komory pre Španielsko (AHK) závisí úspešný presun na sever na podniku a odvetvia. Pomerne ľahko sa hľadajú učni elektrotechnických odborov do prestížnej firmy, o dosť ťažšie je to v stavebníctve. Mladí Španieli, ktorí doma už boli vyučení, nechápu, prečo musia v Nemecku chodiť ďalšie tri roky do učňovskej školy.

Zároveň sa zase množia dôvody, prečo zostať doma. Španielska ekonomika v tomto roku rastie o 3,1 percenta, dvakrát rýchlejšie ako nemecká. Nezamestnanosť na jeseň prvýkrát po dlhej dobe klesla pod 20 percent. V krajine žijú štyri milióny ľudí vo veku 16 až 24 rokov, z nich 2,5 milióna študuje, alebo pracuje v domácnosti. Zo zvyšných 1,5 milióna hľadá 650 000 prácu, nezamestnaných ich teda je 42 percent. Z celej vekovej škály ide ale len o 16 percent, každého šiesteho.

To je stále viac ako v Nemecku, kde ich podiel je len sedem percent, ale takéto číslo už sa blíži európskemu priemeru. Španieli však pred sebou majú ešte veľa práce, aj pokiaľ ide o jazyky.

Kým 70 percent mladých Švédov sa v cudzom jazyku vie dohovoriť na náročnejšej úrovni B, medzi ich španielskymi rovesníkmi je to len 30 percent. Na bežných španielskych školách sa nemecky učia menej ako tri percentá žiakov. V Španielsku je to celkovo asi 80 000, na podobne početnej Ukrajine celý milión. Ako cudzí jazyk sa v školách najčastejšie vyučuje francúzština. Ale aj susedné krajiny bojuje s vysokou nezamestnanosťou.

ľudia, práca, profesia, mladí, mládež, študent, štúdium

Slovensko je na 37. mieste v lákaní a udržaní talentov

16.01.2017 14:00

Slovensko sa spomedzi stovky krajín sveta umiestnilo na 37. priečke z hľadiska schopnosti udržať a prilákať talentovaných ľudí na pracovný trh.

práca, zamestnanie, úrad

Nie sú ľudia, horekujú aj české firmy

28.11.2016 00:00

Na českom pracovnom trhu pretrváva nedostatok zamestnancov, ktorý umocňuje dopyt po brigádnikoch pre predvianočné predaje.

zamestnanic, práca, zamestnani, robotníci, robota

Pribúda penzistov, ubúda absolventov. Bude mať kto pracovať?

28.10.2016 11:11

V najbližších rokoch na Slovensku ubudne veľká časť pracovnej sily. Na pracovnom trhu navyše je nesúlad ponuky a dopytu.

rakúsko, hranice, utečenci, migranti, migračná kríza,

Rakúsko chce kvôli pašerákom utečencov hraničné kontroly so Slovenskom

18.01.2017 22:13

Posilnenie ochrany hraníc so Slovenskom je jedným z opatrení, ktoré chcú rakúski ministri Doskozil a Sobotka predstaviť v najbližších dňoch.

Obama, Barack Obama, rozlúčkový prejav,

Trump má právo na svoju víziu, povedal Obama na poslednej tlačovke

18.01.2017 21:45, aktualizované: 22:45

Odchádzajúci prezident Barack Obama sa na svojej poslednej tlačovej konferencii v úrade zdržal príkreho hodnotenia názorov svojho nástupcu Donalda Trumpa.

Anders Behring Breivik

Odvolací proces s Breivikom sa skončil

18.01.2017 20:28

Odvolací proces s nórskym masovým vrahom Andersom Behringom Breivikom v kauze údajného porušovania jeho práv vo väzení sa v stredu skončil.

euro, eurozóna, peniaze, graf

Nobelista Stiglitz varuje Európu pred americkým scenárom

18.01.2017 19:29

Americký nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Joseph Stiglitz kritizoval plány Britov na opustenie EÚ a varoval Európu pred vývojom ako v USA.