Ľudia bez roboty? Bude treba viac aktivity

Slovensko bojuje s rastom počtu nezamestnaných. V marci bolo v evidencii úradov práce už vyše 300-tisíc ľudí bez práce. Podľa Michala Páleníka z Inštitútu zamestnanosti bojovať s nezamestnanosťou na Slovensku je problém, väčšina ľudí totiž nepracuje dlhšie ako dva roky.

21.04.2009 07:18
debata

Po dvoch rokoch nezamestnanosť na Slovensku prekročila 10-percentnú hranicu. Čo z toho vyplýva?

Ľudia bez práce predstavujú problémy – zníženie príjmov pre štátny rozpočet a zvýšené výdavky pre štát. Nezamestnaní neplatia dane, a súčasne poberajú podporu v nezamestnanosti. Sociálna poisťovňa však s vyplácaním podpory problém nemá, lebo jej fond nezamestnanosti je v prebytku. Lenže tí, čo majú nárok aj na sociálne dávky, zaťažujú výrazne verejné financie. Dôvodom marcového rastu však môže byť ešte sezónnosť, v prvom štvrťroku býva pravidelne najnižší výkon ekonomiky v roku a najvyššia nezamestnanosť.

Kto má šancu nájsť si prácu
Ku koncu marca ponúkali úrady práce 7 977 voľných pracovných miest. Z nich najviac – asi tretinu v Bratislavskom kraji, najmenej v Košickom a Trnavskom kraji.
Viac ako 2 200 voľných miest čaká na remeselníkov a kvalifikovaných robotníkov – 430 pre murárov, kamenárov, omietkarov, 223 miest pre zváračov a spájkovačov, 197 miest pre tesárov a stolárov, 156 miest pre krajčírky, 125 miest pre spracovateľov mäsa a rýb, 120 miest pre nástrojárov, kovomodelárov a zámočníkov.
Zhruba rovnaký počet miest je voľných pre technických, zdravotníckych, pedagogických pracovníkov a prevádzkarov v službách a obchode – 431 miest čaká na predavačov, 343 miest na čašníkov a servírky, 334 miest na zdravotné sestry, 260 miest na kuchárov, 168 miest na poisťovacích agentov, 115 miest na obchodných cestujúcich, 107 miest na sprostredkovateľov finančných transakcií.

Môže nezamestnanosť ešte rásť? V USA a Veľkej Británii sa už hovorilo o začiatku konca krízy – kedy to pocítia Slováci?

Na Slovensku máme vlastný problém, väčšina ľudí je nezamestnaných dlhodobo. Zhruba 75 percent ľudí nepracuje dlhšie ako dva roky, čo je európsky unikát. Teraz sa tento pomer možno znížil, ale aj tak zostáva väčšina nezamestnaná dlhodobo. Preto sa s nezamestnanosťou na Slovensku bojuje omnoho ťažšie. Tí, čo nepracujú roky, nie sú schopní zamestnať sa, ani keď sa situácia otočí. Ak bude po čase dopyt napríklad po čašníkoch či robotníkoch, nevytvoríme ich z dlhodobo nezamestnaných.

Sú protikrízové opatrenia slovenskej vlády na boj s rastom nezamestnanosti dostatočné?

Slovensko je veľmi malou a otvorenou ekonomikou a z veľkej časti na nás vplýva vývoj v okolitých krajinách. Časom sa môže situácia v podnikoch otočiť a začnú zvyšovať produkciu a prijímať ľudí. Teraz sa môžeme len pripraviť na koniec krízy – napríklad nezamestnaných viac vzdelávať, aby bola potom pracovná sila pripravená v zodpovedajúcej sile a množstve, čo dnes nie je. Slovensko sa samo z krízy nedostane, nezamestnanosť sa podarí riešiť, len ak bude dohodnutý postup všetkých krajín Európskej únie a veľkých ekonomík.

Spomínali ste vplyv okolitých krajín. Ako sa nezamestnanosť vyvíja v Európe?

Nezamestnanosť stúpa v celej Európe. Vyše desať percent malo už Španielsko, Lotyšsko a Litva. Čísla sa každý mesiac menia, pokles však tak rýchlo nepríde.

debata chyba