Ešte uvažujete o škole? Skúste zahraničnú

Čoskoro budú mať stredoškoláci po maturitách. Niektorí sa dostali na domácu vysokú školu, iní možno ešte uvažujú o štúdiu v zahraničí.

18.05.2009 09:07
vzdelávanie, škola, učenie, štúdium Foto:
Ilustračné foto
debata

Najviac študentov sa zaujíma o štúdium vo Veľkej Británii, vyplýva to zo skúseností agentúry InterStudy. A preto by sa maturanti, ktorí uvažujú o nástupe na niektorú britskú univerzitu od septembra 2009, mali prihlásiť čo najskôr.

Ako zdôrazňuje Mária Kovácsová z tejto agentúry, mohlo by sa stať, že sa na ňu už nedostanú.

Od septembra totiž v Británii po prvý raz platí obmedzenie týkajúce sa počtu študentov prijatých do prvého ročníka. Limity sa týkajú uchádzačov z krajín Európskej únie, ako aj domácich študentov.

"Aj keď veľká časť študentov má už podané prihlášky na vysoké školy, ďalšiu vlnu očakávame po skončení maturitných skúšok,“ zdôrazňuje Kovácsová."Kým doteraz sme nemali problémy umiestniť študentov na našich zahraničných partnerských univerzitách, tento rok čakáme, že miest bude nedostatok. Jedna z našich partnerských univerzít – Southampton Solent Univerzity už avizovala pozastavenie prijímania prihlášok a zatiaľ nevieme, či budeme môcť na túto univerzitu dostať ďalších uchádzačov.“

Predovšetkým treba ovládať cudzí jazyk

  • V Belgicku, Veľkej Británii, Holandsku, Dánsku napríklad prebieha výučba v angličtine, jej znalosť je jednou z podmienok prijatia.
  • Na väčšinu univerzít je možné absolvovať skúšku z anglického jazyka priamo v slovenskej agentúre, iné vyžadujú maturitnú skúšku z angličtiny na úrovni B2, so známkou 1 alebo 2.
  • Kto má záujem stihnúť štúdium od septembra v zahraničí, mal by absolvovať počas leta aspoň trojtýždňový jazykový kurz v cudzej krajine, pri vstupných pohovoroch majú študenti potom výrazne lepšie výsledky.
  • Súčasní tretiaci na strednej škole musia vedieť, že treba podstatne viac študovať cudzí jazyk.V ktorých krajinách treba žiadať o vízum Európa
  • V prípade pobytu v krajinách Európskej únie, v Nórsku a vo Švajčiarsku nie je potrebné žiadať o vstupné vízum. Účastníci stredoškolských programov sa zaregistrujú na príslušných úradoch po príchode na miesto pobytu. USA
  • Účastníci stredoškolského programu si musia na Veľvyslanectve USA v Bratislave zažiadať o vízum typu J1. Všetky informácie týkajúce sa postupu a formuláre dostanú študenti od slovenskej agentúry. Po úhrade programového poplatku zašle americká sponzorská organizácia dokument osvedčujúci spôsobilosť na udelenie víza na výmenný program (formulár DS–2019), ktorý študenti prikladajú k svojej žiadosti o vízum. Každý žiadateľ musí spolu so zákonným zástupcom absolvovať osobný pohovor na veľvyslanectve vo vopred dohodnutom termíne. Vybavenie žiadosti trvá jeden deň. Kanada
  • Študenti, ktorí by chceli na kanadskej strednej škole stráviť celý školský rok, si musia zažiadať o študentské vízum. Žiadosti sa podávajú na kanadskom veľvyslanectve vo Viedni. Agentúra zabezpečuje vízový servis, osobná návšteva žiadateľa na veľvyslanectve obvykle nie je potrebná. Agentúra vás požiada o vyplnenie formulárov a poskytnutie všetkých dokladov, ktoré je potrebné priložiť k žiadosti. Kanadská škola potvrdí prijatie študenta akceptačným listom, ktorý sa prikladá k žiadosti o vízum. Vybavenie víza môže trvať 1 až 2 týždne. Juhoafrická republika
  • Účastníci stredoškolského programu si musia zažiadať o študentské vízum na Veľvyslanectve Juhoafrickej republiky vo Viedni. Naša agentúra zabezpečuje bezplatný vízový servis, osobná návšteva žiadateľa na veľvyslanectve spravidla nie je potrebná. Formuláre a informácie týkajúce sa dokladov, ktoré je potrebné priložiť k žiadosti o vízum, dostanú študenti od našej agentúry. Vybavenie žiadosti môže trvať až 8 týždňov.
debata chyba