Dostali ste honoráre? Kedy ich treba zdaniť

Chcete si privyrábať publikovaním článkov, fotografií, prípadne umeleckých diel alebo sa tak už stalo? Nezabudnite, že sú s tým spojené niektoré povinnosti, ktoré majú napríklad živnostníci, aj keď na takúto zárobkovú činnosť živnostenské oprávnenie nepotrebujete.

24.01.2009 14:19
Podpis, zmluva, písanie, práca Foto:
Ilustračné foto
debata

Ako je to s registráciou na daňovom úrade

Aj keď niekto publikoval len príležitostne, musí sa registrovať na daňovom úrade.

"Fyzická osoba, ktorá poberá honorár za publikovanie článkov, fotografi í prostredníctvom vydavateľstiev, je povinná sa registrovať,“ hovorí Beáta Uhrinová z Daňového riaditeľstva v Banskej Bystrici.

"Podľa zákona tak treba urobiť do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom takáto osoba začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť. V prípade, že takéto príjmy poberá aj v tomto roku, platí aj naďalej pôvodná registrácia.“ Kto by mal podať daňové priznanie?

Noviny, časopisy, rozhlasy a televízie majú zákonom uloženú povinnosť zrážať 19 % daň z príjmov za príspevky ešte predtým, ako ich vyplatia autorovi. V takom prípade príjem už netreba zahrnúť do daňového priznania.

"Predpokladáme, že nejde o takýto príjem, a to za príspevky do novín, časopisov, rozhlasu alebo televízie, pri ktorom platiteľ tohto príjmu podľa § 43 ods. 3 písm. h) zákona o dani z príjmu vykonal zrážku dane pri výplate, poukázaní alebo pri pripísaní úhrady,“ hovorí Uhrinová. Daňovník sa môže ešte rozhodnúť, či daňové priznanie podá, či sa mu to oplatí.

"Ak však niekto dosiahne príjem za umelecký výkon, honorár, ktorý je výsledkom jeho vlastnej tvorivej duševnej činnosti podľa autorského zákona, takto dosiahnutý príjem sa v daňovom priznaní zaradí medzi príjmy z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov. To znamená, medzi príjmy z použitia alebo poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom. Patria tam aj príjmy z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady. Nepatria tam príjmy dosiahnuté v zamestnaní podľa § 5,“ upozorňuje.

Čo všetko môže autor zahrnúť do výdavkov

Daňovník, ktorý dostal nejaké honoráre si za konkrétnych okolností môže v daňovom priznaní uplatniť výdavky. Nie však hocičo.

"Daňovník, fyzická osoba, má možnosť pri príjme dosiahnutom, ako som už spomínala podľa § 6 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov, uplatniť výdavky percentom z príjmov vo výške 40 %, a to len ak nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom tejto dane len časť zdaňovacieho obdobia alebo má možnosť uplatniť preukázateľné daňové výdavky podľa § 19,“ upozorňuje ďalej Uhrinová.

"K problematike uplatnenia výdavkov v preukázateľnej výške možno uviesť, že aby výdavok mohol byť na daňové účely uplatnený ako položka znižujúca základ dane, musia byť splnené podmienky tak, ako sú vymedzené v § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov. A to, že ide o výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, preukázateľne vynaložený daňovníkom, riadne zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11. Uvedené platí aj v prípade, ak daňovník obstará hmotný majetok, napríklad počítač, prípadne osobné motorové vozidlo, o ktorom bude účtovať ako o obchodnom majetku vo svojom účtovníctve a bude využívaný k výkonu jeho podnikateľskej činnosti.“

V súvislosti s uplatňovaním daňových výdavkov z daňového riaditeľstva upozorňujú aj na skutočnosť, že ak majetok, ktorý má zaradený do obchodného majetku, súčasne využíva na súkromné účely a aj na podnikanie, nie je možné uvedené výdavky uplatniť ako položku znižujúcu základ dane v plnej výške.

"Na daňové účely sa uznávajú výdavky len v preukázateľnej výške, aj v takomto prípade je daňovník na základe vhodne zvoleného kritéria povinný správcovi dane hodnoverným spôsobom preukázať tak výšku, ako aj súvislosť vynaloženého výdavku s vykonávanou činnosťou,“ zdôvodňuje Uhrinová.

Dokedy treba priznanie podať

Daňovú povinnosť, ako ďalej uvádza Uhrinová, z takto dosiahnutého príjmu za zdaňovacie obdobie roku 2008 je daňovník povinný vyrovnať osobne podaním daňového priznania typ B, a to v lehote do troch kalendárnych mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia, teda do 31. 3. 2009.

V podávanom daňovom priznaní je povinný uviesť všetky druhy príjmov dosiahnutých v zdaňovacom období roku 2008, nielen honoráre.“

debata chyba