Brigádnikom nepridávajú, najmenej berú východniari

Východ Slovenska trápi nízka odmena za prácu. Okrem stálych platov, ktoré často len mierne prevyšujú minimálnu mzdu - 317 eur v hrubom, sú oproti Bratislave veľké rozdiely aj pri brigádnikoch.

23.05.2011 12:00
Práca, brigáda Foto:
Ilustračné foto
debata

Tí sa aktuálne začínajú obzerať po letnom zárobku. Napríklad spoločnosť STAFF agency príležitostným pracovníkom ponúka 360 eur mesačne za balenie potravín v Prešove.

„V Bratislave je hodinová mzda brigádnikov okolo 2,70 eura,“ zhodnotila situáciu Darina Mokráňová, organizačná riaditeľka Index Nosluš. „Čím viac sa však vzďaľujeme od hlavného mesta, tým nižšie sú aj platy a na východe sa pracuje aj pod dve eurá na hodinu,“ dodáva.

Príležitostnej práce je navyše nedostatok a platy sa držia nízko posledné tri roky. Študent ekonomickej univerzity Martin Maruškin sa rozhodol pracovať v Bratislave. Pri prepisovaní údajov zo zahraničných listov do počítača si mesačne zarobí približne päťsto eur. Vo východných častiach Slovenska sú administratívne brigády oveľa zriedkavejšie a za manuálne sa platí menej.

Samotní študenti nepovažujú pritom za ľahké ani nájsť si prácu v hlavnom meste. „S priateľkou sme takmer mesiac odpovedali na všetky pracovné ponuky kým sa nám konečne podarilo zamestnať sa,“ dodal Maruškin.

Ani samotné personálne agentúry nepočítajú cez toto leto s rastom pracovných ponúk. „Nečakáme veľký nárast oproti predchádzajúcemu roku, keďže neprišlo k výraznému oživeniu v stavebníctve alebo k otvoreniu nových veľkých nákupných centier a hypermarketov,“ povedal Marián Sliacky, manažér pracovnej agentúry Študentský servis.

Naopak, nepriaznivý vývoj zamestnanosti zvyšuje podľa neho konkurenciu na pracovnom trhu. „O krátkodobé pracovné ponuky sa uchádzajú aj nezamestnaní, a tak počet záujemcov na existujúce pracovné miesta môže byť vyšší ako v minulosti,“ dodal Sliacky.

„Všeobecne sú študenti viac preferovaní pri administratívnych prácach v bankách, poisťovniach či v telekomunikačnom sektore,“ povedal Peter Čambora, hovorca spoločnosti Trenkwalder. Nezamestnaných zas firmy viac preferujú v oblasti automobilového priemyslu. „Pretože pracovníka potrebujú mať k dispozícií dlhodobo a na plný pracovný čas,“ dodal Čambora. To platí aj pre sezónne práce, pri ktorých je potrebné pracovať aj po prázdninách.

Situáciu výrazne nezmení ani otvorenie pracovných trhov v krajinách hovoriacich po nemecky. „Už pred otvorením pracovného trhu nebolo problémom krátkodobo sa zamestnať v Nemecku. Väčšina ponúk však nebola pre Slovákov zaujímavá, a tak zvýšený dopyt neočakávame ani po prvom máji,“ povedal Markus Halt, hovorca Nemeckej obchodnej komory.

Nemci počas letných mesiacov najviac zamestnancov hľadajú v poľnohospodárskom a lesníckom priemysle. „Z toho deväťdesiat percent ponúk je najmä pre vodičov kombajnov,“ dodal Halt. Tu v prípade praxe nemeckí poľnohospodári zamestnajú dokonca aj ľudí nehovoriacich po nemecky.

„Pre prácu v hoteloch a stravovacích zariadeniach je zas znalosť nemeckého jazyka podmienkou,“ dodal Halt. Na internete sa väčšina príležitostných pracovných ponúk v cudzine pohybuje od tisíc do tisíc do tisíctristo eur za mesiac. Ide najmä o zamestnania vyžadujúce nižšiu kvalifikáciu ako balenie mäsa, zber uhoriek či práca v rýchlom občerstvení.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba