Brigád je menej. Hľadať preto treba čo najskôr

Nájsť si brigádu na leto môže byť tento rok pre študentov o niečo ťažšie. Kríza núti zamestnávateľov škrtať aj trvalé pracovné miesta a mnohí ľudia, ktorí prišli o robotu, sa tiež obzerajú aspoň po dočasnom zárobku.

23.05.2009 19:33
Brigáda, práca
Pri výbere brigády rozhoduje u mladých ľudí okrem náročnosti práce aj ponúkaný zárobok.
debata

"Ponuka krátkodobých brigád je, žiaľ, nižšia ako po minulé roky. Firmy sa snažia čo najviac využiť vlastných zamestnancov. Požiadavky na brigádnikov obmedzili aj pravidelní a dlhodobí odberatelia,“ hovorí Vladimír Ševčík, vedúci bratislavskej pobočky agentúry Študentský servis, ktorá sprostredkúva brigády.

O niečo menšiu ponuku hlási aj pracovná agentúra Index Nosluš, no podľa jej organizačnej riaditeľky Dariny Mokráňovej by sa ponuka prác na leto mala, tak ako každý rok, o niečo zvýšiť. Pribudnú sezónne práce v poľnohospodár­stve, výpomoc na terasách reštaurácií a barov, ale aj práce vonku – na stavbách, pri pouličnom predaji či rozdávaní letákov. Situáciu by mohlo zlepšiť aj dovolenkové obdobie, keď si firmy budú najímať brigádnikov na zastupovanie.

Študentom, ktorí by si chceli zabezpečiť brigádu na celé leto, Mokráňová radí, aby sa po práci začali obzerať čo najskôr. "Ak začnú brigádovať v máji, júni, keď je šanca umiestnenia vyššia a agentúra či zamestnávateľ s nimi budú spokojní, nebude dôvod ich v lete vymeniť,“ dodáva.

Spoľahnúť sa dá aj na nepravidelné pracovné ponuky, v takom prípade však treba každý deň sledovať ponuku agentúr na internete a dohodnúť si brigádu deň–dva vopred.

Kde hľadať brigády na leto
na Slovensku v zahraničí
www.profesia.sk  

www.avizo.sk
www.brigada.sk
www.brigady.sk
www.noslus.sk
www.studentservis.sk
.[fs11] | www.eures.sk
www.eurojob.sk
www.studentagency.sk
www.ckm.sk
www.jobw.sk
www.prostaff.sk
www.praca–v–zahranici.com .[fs11] |

Najširšia ponuka brigád býva vo väčších mestách, a najmä v Bratislave. "Denne obsadíme okolo 30 až 50 brigád, ale máme aj pravidelných brigádnikov, teda dokopy je to okolo 100 až 120 miest,“ vysvetľuje Ševčík. Ak dostane agentúra nárazovú objednávku napríklad na roznos letákov, inventúru alebo anketovanie, na pár dní dokáže zamestnať aj niekoľko sto brigádnikov po celom Slovensku.

Za hodinu brigádovania sa dá zarobiť od 1,40 do 3 eur (42 až 90 korún), závisí to od typu vykonávanej práce a regiónu. Najlepšie platené brigády sú v Bratislave, kde sa priemerná hodinová sadzba pohybuje okolo 2,5 eura (75 korún). Medzi východom a západom býva v hodinovej mzde rozdiel aj okolo jedného eura (30 korún).

Okrem hodinovej sadzby môže byť brigáda platená úkolovo. Napríklad pri získavaní podpisov, vypĺňaní ankiet alebo doručovaní letákov sa platí okolo 13 centov za kus (3,90 koruny), etiketovanie výrobkov zase vydá na pol eura (15 korún) za 100 kusov. Kto je šikovnejší, zarobí si viac.

Najlepšie sú podľa agentúr platené práce ktoré si vyžadujú manuálnu zručnosť a silu, napríklad stavebné práce, ale aj také, pri ktorých sa manipuluje s peniazmi, ako práca s pokladnicou. Hodinová sadzba sa pri týchto pozíciách šplhá k trom eurám (90 korunám).

Najobľúbenejšie u študentov sú podľa Lucie Burianovej zo spoločnosti Profesia.sk administratívne práce v kancelárii a pozície telefonických operátorov. Počas leta, keď je záujemcov o brigády viac, berú študenti podľa Ševčíka aj práce, o ktoré nebýva až taký veľký záujem, napríklad upratovanie či rôzne úkolovo platené roboty.

debata chyba